Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, նոյեմբերի 7-ին Պետրոս Ղազարյանին տված հարցազրույցում անդրադառնալով այն հարցին, թե որ ռազմական սխալներն են բերել պարտության 44-օրյա պատերազմում, հայտարարել է, որ բանակաշինության ոլորտում ֆունդամենտալ խնդիրներ ենք ունեցել:
«Երկար տարիներ ինչպե՞ս է տեղի ունեցել բանակի զարգացումը, ինչպե՞ս է ձևավորվել բանակի բյուջեն, ինչպե՞ս է ծախսվել բանակի բյուջեն: Սրանք հարցեր են, որոնք շատ կարևոր են, որոնք, ի վերջո, կանխորոշել են գործողությունները ռազմական թատերաբեմում:
Համակարգային առումով մենք պետք է ասենք և պիտի խոստովանենք, որ, ըստ էության, ձախողել ենք բանակաշինության գործն այն առումով, որ բանակը պիտի համապատասխաներ այն մարտահրավերներին, որոնք առկա են ՀՀ շուրջ: Եվ երբ մենք տեսնում ենք, թե ինչ բյուջետային զարգացումներ են եղել պաշտպանական ծախսերի Ադրբեջանում և Հայաստանում: Այս ամենը, ի վերջո, նաև արտահայտվել է կոնկրետ տեղամասերում, կոնկրետ բնագծերում, կոնկրետ երևույթներով և դրսևորումներով»,-ասել է նա։
Վարչապետը նշել է, որ քրեական գործերի մասով՝ արդեն նախկինում հայտարարվել է, որ 1000-ին մոտ քրեական գործ կա հարուցված պատերազմի դրվագներով:
«Այս պահին կարող եմ ասել, որ մոտ 40 մեղադրվող անձ կա, և նաև կալանավորված անձինք կան: Ընդ որում, ընդհանրապես բանակի հետ կապված խնդիրներով մոտենում է մեկ տասնյակի կալանավորված անձանց թիվը և կարծում եմ նաև, որ կլինեն գործեր, որ կգնան դատարան»,-ասել է նա:
Փաշինյանը հավելել է նաև, որ բանակը գտնվում է բարեփոխումների փուլում, որի նպատակակետն է պրոֆեսիոնալ բանակի հիմնումը, որի գործունեությունը հիմնված է բացառապես պաշտպանական տրամաբանության վրա։ Նա նշել է, որ զինված ուժերը պետք է պատշաճ ձևով պաշտպանեն ՀՀ տարածքը և սահմանները հնարավոր ագրեսիաներից։

Премьер-министр Армении Никол Пашинян в интервью Общественному телевидению Армении назвал ошибки, ставшие причиной поражения в 44-дневной войне в Арцахе, отметив, что были фундаментальные проблемы в области строительства армии.
«Например, у нас были фундаментальные проблемы в области строительства армии. Более того, эти фундаментальные проблемы касаются всех нас. По сути, армия неприкосновенна уже много лет. Это правда, что были тревоги относительно недостатков и злоупотреблений в армии, но обычно авторов этих тревог считали, так сказать, неконструктивными, антинародными. Как происходило развитие армии на протяжении многих лет, как формировался бюджет армии, как расходовался оборонный бюджет? Это очень важные вопросы, которые в конечном итоге предопределили исход (войны)», – сказал Пашинян.
Он добавил, что возбуждено более 1000 уголовных дел по фрагментам войны, в данный момент есть порядка 40 обвиняемых, порядка десяти арестованных.
«Думаю, будут дела, которые передадут в суд. Но это только видимая часть айсберга», – отметил премьер.
Пашинян призвал сравнить выделения из бюджета на оборону Армении и Азербайджана. Он добавил, что армия находится в стадии реформ, цель которых – создать профессиональную армию, деятельность которой основана исключительно на оборонной логике. Премьер отметил, что вооруженные силы должны должным образом защищать территорию Республики Армения и границы от возможной агрессии.