8 Նոյեմբեր 2021 - 09:06 AMT
Նոյեմբերի 9-ին Մեծ Բրիտանիայի Համայնքների պալատում կքննարկվի Հայոց ցեղասպանության ճանաչման օրինագիծը
Մեծ Բրիտանիայի Համայնքների պալատում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման բանաձևի առաջին ընթերցումը տեղի է ունենալու նոյեմբերի 9-ին։ Օրինագիծը ներկայացնելու է պահպանողական խորհրդարանական Թիմ Լաութոնը, նպատակն է պաշտոնական ճանաչման և հիշատակության միջոցով ոգեկոչել Հայոց ցեղասպանությունը, տեղեկացնում է Հայ դատի Մեծ Բրիտանիայի հանձնախումբը։
Օրինագիծն ունի հիմնական 3 դրույթ․ 1-ինը՝ Օսմանյան կայսրության և դրան հարակից տարածքներում 1915-1923թթ․ ընթացքում հայության ջարդերի պաշտոնական որակում՝ որպես ցեղասպանություն, 2-րդը՝ ցեղասպանությունների, այդ թվում Հայոց ցեղասպանության զոհերի ամենամյա ոգեկոչում, 3-րդը՝ Հայոց ցեղասպանության և դրան առնչվող մարդու իրավունքների ժամանակակից խախտումների ու պատերազմական հանցագործությունների վերաբերյալ կրթության և հանրային տեղեկացվածության խթանում։
Ըստ Հայ դատի Մեծ Բրիտանիայի հանձնախմբի՝ Հայոց ցեղասպանության ճանաչումն այդ երկրի համար կարևոր է մի քանի պատճառով: Նախ՝ օրինագծի ընդունումը կհաստատի Մեծ Բրիտանիայի հավատարմությունը «Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխելու և պատժելու մասին» կոնվենցիային և դրա հիմնական արժեքներին։ Երկրորդ՝ ճանաչելով Հայոց ցեղասպանությունը, Մեծ Բրիտանիան կամրապնդի իր հավատարմությունը համամարդկային իրավունքների պաշտպանությանը, քանի որ նման մասշտաբի հանցագործությունը չճանաչված թողնելն անպատժելիության վտանգավոր ուղերձ է. անպատիժ հանցագործությունը խրախուսող հանցագործություն է: Երրորդ՝ Միացյալ Թագավորության, որպես համաշխարհային խաղացողի դերն ու պարտականությունն է ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը և առաջ մղել Ցեղասպանության ուսումնասիրությունն ու մեծացնել մարդկության դեմ հանցագործությունների վերաբերյալ հանրային տեղեկացվածությունը:
Հայ դատի Մեծ Բրիտանիայի հանձնախումբը և ՄԹ հայ համայնքը կոչ են արել կառավարությանը ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը՝ բրիտանական արժեքները պաշտպանելու և հայ ժողովրդի իրավունքների պաշտպանության համար։ Հայ դատի հանձնախումբն աշխատում է Թիմ Լաութոնի կողմից ներկայացված օրինագծի անցկացման ուղղությամբ:

The first hearing of the Armenian Genocide Bill will take place in the UK House of Commons on November 9. This Private Members Bill will be presented as a Ten-Minute Rule Motion by Conservative MP Tim Loughton, the Armenian National Committee of United Kingdom reports.
The Bill’s aim is to commemorate the Armenian Genocide through official recognition and remembrance. It contains three main provisions. First, that there shall be a formal recognition that the killings of Armenians in the Ottoman Empire and the surrounding regions during 1915-1923 were genocide. Second, that there shall be an annual commemoration of victims of genocides, including the Armenian Genocide. Third, that it will encourage education and public understanding of the facts of the Armenian Genocide and the relevance of the Armenian Genocide to modern-day crimes against humanity and war crimes.
"The recognition of the Armenian Genocide is essential for the UK’s national interests for several reasons. First, the bill’s passage will uphold the UK’s commitment to the Genocide Convention, affirming its core values with regard to the Rule of Law, human rights and justice. Second, by recognising the Armenian Genocide, the UK will be enhancing its commitment to the basic rights to which all humans should be entitled. Leaving a crime of such magnitude unrecognised conveys a dangerous message of impunity: that a crime unpunished is a crime encouraged. Third, it is the UK’s role and duty as a global leader to recognise the Armenian Genocide, advancing genocide studies globally and increasing public understanding of crimes against humanity," ANC UK said.
"Last, there is precedent for genocide recognition by the UK in cases analogous to the Armenian Genocide. In April 2021, the UK Parliament rightfully declared that China is committing a genocide in Xinjiang against Uyghur Muslims, despite that genocide not being recognised by a ‘competent court.’ This invalidates the UK’s stance on the Armenian Genocide, that "any determination of genocide should only be made by competent courts"."
Britain is one of the few leading western countries that does not recognise the Armenian Genocide, indicating a gross failure to uphold the fundamental notions of justice to which it is committed. Tim Loughton’s Bill presents the UK with an opportunity to correct this record of injustice and impunity.