8 Նոյեմբեր 2021 - 09:06 AMT
Նոյեմբերի 9-ին Մեծ Բրիտանիայի Համայնքների պալատում կքննարկվի Հայոց ցեղասպանության ճանաչման օրինագիծը
Մեծ Բրիտանիայի Համայնքների պալատում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման բանաձևի առաջին ընթերցումը տեղի է ունենալու նոյեմբերի 9-ին։ Օրինագիծը ներկայացնելու է պահպանողական խորհրդարանական Թիմ Լաութոնը, նպատակն է պաշտոնական ճանաչման և հիշատակության միջոցով ոգեկոչել Հայոց ցեղասպանությունը, տեղեկացնում է Հայ դատի Մեծ Բրիտանիայի հանձնախումբը։
Օրինագիծն ունի հիմնական 3 դրույթ․ 1-ինը՝ Օսմանյան կայսրության և դրան հարակից տարածքներում 1915-1923թթ․ ընթացքում հայության ջարդերի պաշտոնական որակում՝ որպես ցեղասպանություն, 2-րդը՝ ցեղասպանությունների, այդ թվում Հայոց ցեղասպանության զոհերի ամենամյա ոգեկոչում, 3-րդը՝ Հայոց ցեղասպանության և դրան առնչվող մարդու իրավունքների ժամանակակից խախտումների ու պատերազմական հանցագործությունների վերաբերյալ կրթության և հանրային տեղեկացվածության խթանում։
Ըստ Հայ դատի Մեծ Բրիտանիայի հանձնախմբի՝ Հայոց ցեղասպանության ճանաչումն այդ երկրի համար կարևոր է մի քանի պատճառով: Նախ՝ օրինագծի ընդունումը կհաստատի Մեծ Բրիտանիայի հավատարմությունը «Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխելու և պատժելու մասին» կոնվենցիային և դրա հիմնական արժեքներին։ Երկրորդ՝ ճանաչելով Հայոց ցեղասպանությունը, Մեծ Բրիտանիան կամրապնդի իր հավատարմությունը համամարդկային իրավունքների պաշտպանությանը, քանի որ նման մասշտաբի հանցագործությունը չճանաչված թողնելն անպատժելիության վտանգավոր ուղերձ է. անպատիժ հանցագործությունը խրախուսող հանցագործություն է: Երրորդ՝ Միացյալ Թագավորության, որպես համաշխարհային խաղացողի դերն ու պարտականությունն է ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը և առաջ մղել Ցեղասպանության ուսումնասիրությունն ու մեծացնել մարդկության դեմ հանցագործությունների վերաբերյալ հանրային տեղեկացվածությունը:
Հայ դատի Մեծ Բրիտանիայի հանձնախումբը և ՄԹ հայ համայնքը կոչ են արել կառավարությանը ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը՝ բրիտանական արժեքները պաշտպանելու և հայ ժողովրդի իրավունքների պաշտպանության համար։ Հայ դատի հանձնախումբն աշխատում է Թիմ Լաութոնի կողմից ներկայացված օրինագծի անցկացման ուղղությամբ:

8 Ноябрь 2021 - 11:54 AMT
Первое чтение резолюции о Геноциде армян в Палате общин Великобритании состоится 9 ноября. Законопроект будет внесен депутатом от консерваторов Тимом Лоутоном с целью официального признания и увековечения памяти жертв Геноцида армян, сообщает Армянский национальный комитет Великобритании.
Отмечается, что в законопроекте есть три основных положения.
1: Официальное признание резни армян в 1915-1923 годах на сопредельных территориях Османской империи геноцидом.
2: Ежегодное поминовение жертв геноцидов, в том числе и жертв Геноцида армян.
3: Содействие в деле освещения и информирования общественности о Геноциде армян, о связанных с ним нарушениях прав человека и военных преступлениях.
Как отмечает Армянский национальный комитет Великобритании, признание Геноцида армян важно для этой страны по нескольким причинам. Во-первых, принятие резолюции подтвердит приверженность Великобритании Конвенции о предупреждении преступления геноцида и наказании за него и ее основных ценностях. Во-вторых, признав Геноцид армян, Великобритания усилит свою приверженность защите прав человека, поскольку оставление преступления такого масштаба непризнанным – опасный сигнал безнаказанности. Безнаказанность – это поощряемое преступление. В-третьих, роль и ответственность Соединенного Королевства как глобального игрока заключается в признании Геноцида армян, в продвижении изучения геноцида, в повышении осведомленности общественности о преступлениях против человечности.