2020 թվականի նոյեմբերի 13-ից սկսած Արցախի գրավյալ տարածքներում իրականացված որոնումների և Ադրբեջանի հետ դիերի փոխանակման արդյունքում՝ մինչ օրս տարհանվել է ընդհանուր 1697 աճյուն, որոնց թվում նաև քաղաքացիական անձինք են:
Այդ մասին տեղեկացնում է Արցախի ՆԳՆ ԱԻ պետական ծառայությունը։ Ռազմական գործողությունների ընթացքում զոհված և անհետ կորած համարվող զինծառայողների աճյունների կամ մասունքների որոնողական աշխատանքներ իրականացնելու համար՝ արագ արձագանքման հատուկ ստորաբաժանման օպերատիվ խմբերն նոյեմբերի 1-7-ը ելք չի կատարել:
Շաբաթվա ընթացքում հայտնաբերվել և վնասազերծվել է կասետային 16 հրթիռ, 25 պայթուցիչ, հակահետևակային 2 և ականանետային 1 ական, 6 հրթիռ, թնդանոթի 7 արկ, 4 ավիառումբ և 8 ձեռքի նռնակ:
Տարբեր տեսակի ու տրամաչափի ռազմամթերքի հայտնաբերման և դրանց ոչնչացման աշխատանքների ուղղությամբ սակրավորական խմբերը գործընկեր կառույցների հետ մեկտեղ ամենօրյա ռեժիմով հանրապետության բոլոր շրջաններում իրականացնում են հետախուզական աշխատանքներ:

8 Ноябрь 2021 - 12:26 AMT
После прекращения огня в Нагорном Карабахе, с 13 ноября 2020 года, в общей сложности на оккупированных Азербайджаном территориях Арцаха были найдены и эвакуированы или переданы армянской стороне останки 1697 армянских военнослужащих и гражданских лиц. Об этом сообщает Государственная служба по чрезвычайным ситуациям МВД Республики Арцах.
Отмечается, что оперативные группы спецподразделения быстрого реагирования на прошлой неделе не выезжали на поиски останков или останков военнослужащих, погибших или пропавших без вести в ходе боевых действий.
При этом сообщается, что в течение недели было обнаружено и обезврежено 16 кассетных боеприпасов, 25 взрывчатых веществ, 2 зенитные ракеты, 1 гранатометная мина, 7 артиллерийских снарядов, 4 авиабомбы и 8 ручных гранат.