ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հայտարարել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի գծով պայմանավորվածությունների տարելիցի օրը Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների միջև շփումներ նախատեսված չեն, գրում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Այսօր ոչ մի շփում նախատեսված չէ»,-ասել է Պեսկովը լրագրողներին՝ պատասխանելով այն հարցին, թե նախատեսվում են արդյոք շփումներ երեք երկրների ղեկավարների միջև պայմանավորվածությունների տարելիցի կապակցությամբ։
Նա նշել է, որ Մոսկվայի շփումը Բաքվի և Երևանի հետ տեղի է ունենում տարբեր մակարդակներով և կանոնավոր կերպով:
«Ինչ վերաբերում է եռակողմ շփմանը, ապա եթե մի օր նման պայմանավորվածություն ձեռք բերվի, մենք ձեզ կտեղեկացնենք։ Ներկայումս ինչ-որ կոնկրետ պայմանավորվածություն չկա»,- հավելել է Պեսկովը։
Նա նաև հավելել է, որ 1 տարի առաջ ՌԴ, ՀՀ և Ադրբեջանի ղեկավարների կողմից ստորագրված պայմանավորվածությունները Ղարաբաղի վերաբերյալ չափազանց կարևոր են Երևանի և Բաքվի համար և այդ փաստաթղթերի նշանակությունը դժվար է գերագնահատել։
«Դուք գիտեք, որ ռուս խաղաղապահները կատարում են իրենց գործառույթները՝ ապահովելով անվտանգությունը, հրադադարի մշտադիտարկումը, փախստականների վերադարձը։ Ուստի ստորագրված փաստաթղթերի նշանակությունը դժվար է գերագնահատել»,-ասել է Պեսկովը։
2020թ. սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի կողմից՝ Թուրքիայի անմիջական մասնակցությամբ և օտարերկրյա զինյալ ահաբեկիչների ներգրավմամբ Արցախի և նրա ժողովրդի դեմ սանձազերծված ագրեսիան կանգնեցնելու նպատակով 2020թ․ նոյեմբերի 9-ին ՌԴ նախագահի միջնորդությամբ ստորագրվեց Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում հրադադարի և բոլոր ռազմական գործողությունների ավարտի մասին եռակողմ հայտարարությունը, որի հիման վրա Արցախում տեղակայվեցին ՌԴ խաղաղապահ ուժեր։

Контакты лидеров Армении, Азербайджана и России Никола Пашиняна, Ильхама Алиева и Владимира Путина не запланированы в годовщину подписания трехстороннего заявления по Нагорному Карабаху. Об этом в беседе с журналистами заявил пресс-секретарь главы российского государства Дмитрий Песков.
«Что касается общения с Баку и с Ереваном, оно от Москвы происходит на различных уровнях и исключительно на регулярной основе. Что касается общения втроем, если и когда такая договоренность будет достигнута, мы вас проинформируем. В настоящий момент каких-то конкретных пониманий здесь нет», – отметил пресс-секретарь российского лидера, пишет ТАСС.
По его словам, трехстороннее заявление РФ, Армении и Азербайджана по Карабаху от 9 ноября 2020 года чрезвычайно важно, его значение трудно переоценить.
«Оцениваем документы годовалой давности как чрезвычайно важные, как важные и для Азербайджана, и для Армении, как документы, которые позволили прекратить войну и встать на путь мирного развития региональной экономики и инфраструктуры», – сказал представитель Кремля, отвечая на соответствующий вопрос прессы.
Ранее Песков сообщал журналистам, что точная дата переговоров по видеосвязи Путина, Алиева и Пашиняна не определена, но работа в этом направлении ведется. Ранее в СМИ появилась информация о якобы запланированной на 9 ноября встрече лидеров России, Азербайджана и Армении.