ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հայտարարել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի գծով պայմանավորվածությունների տարելիցի օրը Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների միջև շփումներ նախատեսված չեն, գրում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Այսօր ոչ մի շփում նախատեսված չէ»,-ասել է Պեսկովը լրագրողներին՝ պատասխանելով այն հարցին, թե նախատեսվում են արդյոք շփումներ երեք երկրների ղեկավարների միջև պայմանավորվածությունների տարելիցի կապակցությամբ։
Նա նշել է, որ Մոսկվայի շփումը Բաքվի և Երևանի հետ տեղի է ունենում տարբեր մակարդակներով և կանոնավոր կերպով:
«Ինչ վերաբերում է եռակողմ շփմանը, ապա եթե մի օր նման պայմանավորվածություն ձեռք բերվի, մենք ձեզ կտեղեկացնենք։ Ներկայումս ինչ-որ կոնկրետ պայմանավորվածություն չկա»,- հավելել է Պեսկովը։
Նա նաև հավելել է, որ 1 տարի առաջ ՌԴ, ՀՀ և Ադրբեջանի ղեկավարների կողմից ստորագրված պայմանավորվածությունները Ղարաբաղի վերաբերյալ չափազանց կարևոր են Երևանի և Բաքվի համար և այդ փաստաթղթերի նշանակությունը դժվար է գերագնահատել։
«Դուք գիտեք, որ ռուս խաղաղապահները կատարում են իրենց գործառույթները՝ ապահովելով անվտանգությունը, հրադադարի մշտադիտարկումը, փախստականների վերադարձը։ Ուստի ստորագրված փաստաթղթերի նշանակությունը դժվար է գերագնահատել»,-ասել է Պեսկովը։
2020թ. սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի կողմից՝ Թուրքիայի անմիջական մասնակցությամբ և օտարերկրյա զինյալ ահաբեկիչների ներգրավմամբ Արցախի և նրա ժողովրդի դեմ սանձազերծված ագրեսիան կանգնեցնելու նպատակով 2020թ․ նոյեմբերի 9-ին ՌԴ նախագահի միջնորդությամբ ստորագրվեց Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում հրադադարի և բոլոր ռազմական գործողությունների ավարտի մասին եռակողմ հայտարարությունը, որի հիման վրա Արցախում տեղակայվեցին ՌԴ խաղաղապահ ուժեր։

No "contacts" between the leaders of Armenia, Azerbaijan and Russia – Nikol Pashinyan, Ilham Aliyev and Vladimir Putin – will take place on the anniversary of the signing of the trilateral statement on Nagorno-Karabakh, Kremlin spokesperson Dmitry Peskov told reporters on Tuesday, November 9.
"As for communication with Baku and Yerevan, it happens at various levels and exclusively on a regular basis. About communication between the three, if and when such an agreement is reached, we will inform you. At the moment, there is no specific understanding here," Peskova said.
According to him, the trilateral statement from November 9, 2020 is "extremely important, its significance can hardly be overrated."
"We assess the documents from a year ago as extremely important, significant for both Azerbaijan and Armenia, which made it possible to end the war and embark on the path of peaceful development of the regional economy and infrastructure," Peskov said.
Pashinyan, Putin and Aliyev on November 9, 2020 signed a statement to end the war in Karabakh after almost 45 days. Under the deal, the Armenian side returned all the seven regions surrounding Nagorno-Karabakh, having lost a part of Karabakh itself in hostilities.