2020թ. նոյեմբերի 10-ից առ այսօր Արցախի զինված ուժերի վերահսկողության տակ գտնվող հայկական բնակավայրերին հարակից հատվածներում տեղակայված Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից արցախահայության նկատմամբ կատարվել է 56 հանցագործություն, որոնց կապակցությամբ հարուցվել է 43 քրգործ, հայտնում է ԱՀ դատախազությունը։
Նշվում է՝ եռակողմ հայտարարությունից հետո Ադրբեջանը դադարեցրել է ակտիվ ռազմական ագրեսիան` հետագա գործողություններով անցնելով արցախահայությանն ահաբեկելու և Արցախը հայաթափելու ծրագրի իրագործմանը:
Ընդհանուր առմամբ, արձանագրվել է սպանության 3 (քաղաքացիական անձանց սպանության` 2), սպանության փորձի 23 (որից 17-ը` ուղղված զինվորականների դեմ), ահաբեկչական գործողության 1, հրազենի գործադրմամբ գույքի ոչնչացման 12 (որից 8-ը` ռազմական գույքի ոչնչացում կամ վնասում), գույքի ոչնչացման ու վնասման փորձի 5, գողության 3, կողոպուտի 2, գերեզմանները ոչնչացնելու 3, խոշտանգման 2, սպանության սպառնալիք տալու և մարդու առևանգման 1-ական դեպքեր:
Սպանվել է 2 քաղանձ և 9 զինվորական, սպանության փորձի ենթարկվել 68-ը (44 զինվորական), տարբեր աստիճանի հրազենային վիրավորում է ստացել 37 անձ (28 զինվորական), ֆիզիկական բռնության է ենթարկվել 6-ը, սպանության սպառնալիքի` 2-ը:
Արցախցիների սեփականության իրավունքի դեմ ուղղված հանցավոր ոտնձգությունների հետևանքով հափշտակությամբ (գաղտնի և բացահայտ) ֆիզիկական անձանց պատճառվել է 17,710,000 դրամի գույքային վնաս (հափշտակվել են խոշոր եղջերավոր անասուններ և մեկ տրանսպորտային միջոց):
Գույքի դիտավորյալ ոչնչացմանը կամ վնասմանն ուղղված հանցավոր դիտավորության իրագործման հետևանքով խոցվել կամ թիրախավորվել է 5 բնակելի տուն, 3 գյուղտեխնիկա, տրանսպորտային 7 միջոց (6-ը` ռազմական), շինարարական 2 տեխնիկա, հրկիզվել է 3 այգի ու ցանքատարածք, հրազենի գործադրմամբ հեռահար թիրախավորվել է խոշոր եղջերավոր անասունների 1 խմբաքանակ:
Վերոհիշյալ հանցավոր դեպքերից բացի, 2020թ. նոյեմբեր ամսից սկսած Ստեփանակերտ քաղաքի, Ասկերանի, Մարտունու և Շուշիի շրջանների գյուղերի հարևանությամբ տեղակայված ադրբեջանական դիրքերից պարբերաբար տարբեր հրաձգային զինատեսակներից կրակոցներ են արձակվել մոտակա բնակավայրերի ուղղությամբ կամ օդ, որի հետևանքով հաճախ գնդակները թափվել են բնակարանների տանիքներին կամ բակերում:
«Վերը ներկայացված վիճակագրությունը փաստում է, որ եռակողմ հայտարարությունից հետո Ադրբեջանը պարբերաբար խախտել է «Հայտարարության» 1-ին կետում նշված` «կրակի ու ռազմական գործողությունների լիակատար դադարեցման» պահանջը` շարունակելով հայատյաց ու հայասպան քաղաքականությունը: Դեպքերի հաջորդականությունն ու արտահայտման ձևերը վկայում են, որ դրանց բուն նպատակը ահաբեկչական է, որից արցախցուն պաշտպանող միակ գործոնն այս պահին ռուս խաղաղապահն ու հայ զինվորն է»,- ասվում է ԱՀ դատախազության հայտարարության մեջ մեջ:

10 Ноябрь 2021 - 12:47 AMT
Вооруженными силами Азербайджана совершено 56 преступлений против армян Нагорного Карабаха в течение года после завершения военных действий. Об этом сообщает прокуратура Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики).
«В течение года, прошедшего с момента подписания трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года, военнослужащие ВС Азербайджана, размещенные возле населенных пунктов, совершили 56 преступлений, в связи с чем было возбуждено 43 уголовных дела», – говорится в сообщении.
Вследствие преступных действий ВС Азербайджана были убиты 2-е мирных жителей и 9 военных, были совершены попытки убийства 24 мирных жителей и 44 военных, различные огнестрельные ранения получили 9 мирных жителей и 28 военных, физическому насилию подверглись 6 человек, угрозам убийства – 2.
В результате преступных посягательств на право собственности был причинен имущественный ущерб на общую сумму 17 710 000 драмов. Под прицелом оказались 5 жилых домов, 3 единицы сельскохозяйственной техники, 2 единицы строительной техники, были сожжены 3 сада и посевы, мишенью также стало поголовье крупного рогатого скота. Все это осуществлялось с целью умышленного уничтожения или повреждения имущества.
Сообщается, что со стороны азербайджанских постов, установленных возле армянских населенных пунктов, периодически велась стрельба, тем самым совершались посягательства на психологическую неприкосновенность мирного населения.
8 ноября азербайджанские военные открыли стрельбу в направлении мирных жителей Нагорного Карабаха на перекрестке у Шуши, в результате чего один человек погиб, еще трое ранены. В момент инцидента граждане ремонтировали водопровод. Позже Следственный комитет уточнил, что азербайджанский солдат проник на карабахскую территорию. Желая запугать местных жителей, посеять среди них панику, он произвел несколько выстрелов в направлении граждан, ремонтировавших водопровод.