Նոյեմբերի 10-ի երեկոյան Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը, Հանրային հեռուստաընկերության «Լուրերի» եթերում հայտարարել է, որ ադրբեջանական կողմն արդեն կեսգիշերից սահմանային և մաքսային հսկողության գործառույթ կիրականացնի, այսինքն՝ մաքսակետեր կտեղադրի Գորիս-Կապան ճանապարհին, ինչի մասին տեղեկացրել է հայկական կողմին։
Գրիգորյանն ասել է, որ հայկական կողմը ևս համապատասխան քայլեր կձեռնարկի, այսինքն՝ ճանապարհի այդ հատվածում ևս կտեղադրի մաքսային և սահմանային կետեր։
«Այդ աշխատանքները մենք նախապես արդեն սկսել ենք»,- ասել է նա։
Գրիգորյանը հավելել է, որ, ինչպես հայտարարվել է, արդեն պատրաստ է Կապան-Տաթև ճանապարհը, այնտեղից էլ կամ Գորիս կամ Երևան, ուստի «կարելի է ասել, անվտանգ շահագործվող ճանապարհ ունենք»։ Նա ասել է, որ ճանապարհն օգտագործելի է ինչպես ապրանքների տեղափոխման, այնպես էլ այլ տեսակի ցանկացած ավտոմեքենայի համար։
«Շատ կարևոր է, որ նոր կառուցված ճանապարհ է», – ասել է Գրիգորյանը։
Նոյեմբերի 10-ին տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը հայտարարեց, որ Տաթև-Աղվանի ճանապարհի ասֆալտապատումն արդեն ամբողջովին ավարտվել է, փաստացի՝ Գորիս-Կապանի այլընտրանքային ճանապարհն ամբողջությամբ պատրաստ է։

Azerbaijan has informed Armenia that it will be establishing customs posts on the Goris-Kapan road in Syunik province, Secretary of the Security Council of Armenia Armen Grigoryan said in an interview to Public Television Wednesday, November 10.
Grigoryan added that the Armenian side too will establish customs and border checkpoints on the same section of the road.
“Today, the Azerbaijani side notified the Armenian side that beginning from midnight, it will carry out border and customs control on the Goris-Kapan road, meaning it will establish customs posts. I want to state that the Armenian side will take appropriate steps, meaning it will establish customs and border points on this section of the road too,” Grigoryan said, adding that the Armenian side “started this work in advance”.
Minister of Territorial Administration and Infrastructure Gnel Sanosyan said earlier that the alternative road to replace the one passing through pockets of Azerbaijan-controlled territories in Syunik province is "practically completely ready". Sanosyan said roads are under construction in a number of communities of Syunik province, revealing that the one connecting the towns of Sisian and Kajaran is a priority.