Սյունիքի մարզի Գորիս-Կապան ճանապարհի դիմաց Ադրբեջանը միջանցք է պահանջել դեպի Նախիջևան։ Այդ մասին կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտնել է ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը` մեկնաբանելով Գորիս-Կապան ճանապարհին գիշերվանից ստեղծված նոր իրավիճակը։
«ՀՀ քաղաքացիներն այդ ճանապարհն օգտագործում էին, օրինակ, Գորիսից Կապան գնալու համար, և այդ ճանապարհի օգտագործումն Ադրբեջանի կողմից, այսպես ասած`շահարկվում էր, որ իրենք էլ ցանկանում են նույն տրամաբանությամբ ճանապարհ ստանալ դեպի Նախիջևան, որը նաև միջանցքի տրամաբանություն ունի»,– ասել է Գրիգորյանը, տեղեկացնում է Sputnik Արմենիան։
ՀՀ իշխանությունների համար, նրա խոսքով, այդ պահանջն անընդունելի է եղել, ուստի որոշում է կայացվել չունենալ միջանցքային տրամաբանությամբ որևէ գործարք։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության նիստում հայտարարել է, որ Ադրբեջանի ծանուցումից հետո, թե իրենք պատրաստվում են մաքսատուրք գանձել նշված ճանապարհով անցնող ՀՀ քաղաքացիներից, իրենք որոշել են հրաժարվել այդ ավտոճանապարհից ու ՀՀ քաղաքացիներին ուղղորդել երթևեկել այլընտրանքային` Կապան-Աղվանի-Տաթև-Հալիձոր-Շինուհայր ճանապարհով։

11 Ноябрь 2021 - 11:52 AMT
Взамен дороги Горис-Капан Сюникской области Армении Азербайджан потребовал у армянской стороны коридор в Нахиджеван. Об этом заявил на брифинге после заседания правительства Армении секретарь Совета безопасности республики Армен Григорян.
«Азербайджанская сторона спекулировала на том, что тоже хочет получить дорогу в Нахиджеван по принципу коридора. А мы не хотели никакой международной сделки по такому принципу», – заявил он, коммнетируя ситуацию с дорогой Горис-Капан, пишет Sputnik Армения.
Григорян подчеркнул, что подобное предложение неприемлемо для армянской стороны.
Если граждане Азербайджана захотят проехать по дороге Горис-Капан, армянская сторона тоже будет взимать с них пошлину, добавил он.
На вопрос, как определить, где и чья территория проходит, он отметил, что армянская сторона принимает за основу советские карты 1920-х годов, а для уточнения границы предлагает работы по демаркации.