Ադրբեջանցիները Տիգրանակերտի արքայական աղբյուրների պուրակը վերածել են խորովածանոցի, հայտնում է Monument Watch-ը:
Նշվում է, որ այդ փաստն առանձնակի հպարտությամբ իր յութուբյան ալիքում ներկայացրել է ադրբեջանցի հեռուստալրագրող Սիդեթ Մեմեդովան։ Տեսանյութը հրապարակվել է 2021-ի հոկտեմբերի 31-ին։
Տիգրանակերտի հնագիտական արշավախմբի կողմից պեղված ջրավազանի կողքին ադրբեջանցիները բետոնապատ հարթակ են կառուցել և խորոված անելու մանղալներ տեղադրել, որոնցից մեկը հենց պեղված ջրավազանի եզրին են դրել։ Խորհրդային տարիներին ադրբեջանցիները ռեստորանի էին վերածել 18-րդ դարի կեսերին աղբյուրների հարևանությամբ կառուցված ամրոցը:
«Այնպես որ պատմամշակութային միջավայրը քյաբաբնոց դարձնելու պրակտիկան հին ավանդույթ է»,-գրում է Monument Watch-ը:
2010-ից ի վեր՝ մինչև 44-օրյա պատերազըմը, ամրոցում տեղադրված էր Տիգրանակերտի հնագիտական թանգարանը, իսկ արքայական աղբյուրների պուրակի տարածքը բարեկարգվել և ծառայում էր որպես մշակութային միջացառումների հարթակ:
Տիգրանակերտի արքայական պուրակը խորովածանոցի վերածելով, Ադրբեջանը խախտում է մշակութային ժառանգության պատմականությունը, ամբողջականությունը, զրկում ժառանգությանն իր իսկությանը համարժեք գործառույթով սերունդներին անխաթար փոխանցվելու հնարավորությունից, որը դեմ է ժառանգության պահպանության միջազգայնորեն ընդունված մի շարք սկզբունքներին, որոնք բխում են ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի և ԻԿՕՄՕՍ-ի և այլ միջազգային կառույցների փաստաթղթերից: Բացի դա, ըստ «Զինված բախումների դեպքում մշակութային արժեքների պաշտպանության մասին» 1954 թվականի կոնվենցիայի և ըստ լրացուցիչ՝ 1999-ի երկրորդ՝ արգելվում է մշակութային արժեքի ցանկացած վերափոխումը, ինչպես նաև դրա օգտագործման ձևի փոփոխությունը, որոնք նպատակ ունեն թաքցնելու կամ ոչնչացնելու մշակութային, պատմական կամ գիտական վկայությունները:
Խաթարելով ժառանգության իրական ավանդույթը Ադրբեջանը խախտում է նաև 2001 թ. «Մշակութային բազմազանության պաշտպանության մասին» և 2005 թ. «Մշակութային ինքնաարտահայտման ձևերի բազմազանության պաշտպանության և խրախուսման մասին» կոնվենցիաների դրույթները, որոնց անդամ է։ Մշակութային ժառանգության գործառույթի փոփոխման գործողությունը խախտում է նաև ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի 2003 թվականի «Ոչ նյութական մշակութային ժառանգության պաշտպանության կոնվենցիա»-ի դրույթները, որի 11-րդ հոդվածով պետությունները պարտավոր են հարգել ժառանգության ոչ նյութական արժեքները անկախ դրանց ծագումից ու գործառույթից։

Азербайджанцы превратили парк царских источников оккупированного Тигранакерта (город, построенный армянским царем Тиграном Великим) в шашлычную, пишет Monumentwatch.
Об этом стало известно из видеоролика азербайджанской тележурналистки Садат Меммедовой, размещенном на Youtube 31 октября.
«В видео с особой гордостью показано, что парк царских источников превращен в зону для приготовления шашлыков», – отмечается в сообщении.
Отмечается, что в парке построили бетонную площадку рядом с бассейном, выкопанным тигранакертской археологической экспедицией, где разместили мангалы. Один из них размещен прямо на краю выкопанного бассейна.
До 44-дневной войны в крепости, построенной рядом с Тигранакертом в 18 веке, располагался археологический музей, а территория парка царских источников была благоустроена и служила площадкой для проведения культурных мероприятий.
«Согласно статье 4 Конвенции 1954 года «О защите культурных ценностей в случае вооруженных столкновений» и согласно пункту «в» статьи 9 второго протокола 1999 года, запрещается любая трансформация культурного наследия, а также изменение способа его использования, что преследует цель скрыть или уничтожить исторические или научные свидетельства.
Азербайджан нарушает также положения Конвенции 2001 года «О защите культурного многообразия» и Конвенции 2005 года «О защите и стимулировании разнообразия форм культурного самовыражения», членами которых он является. Действие по изменению функции культурного наследия нарушает также положения Конвенции ЮНЕСКО «О защите нематериального культурного наследия» 2003 года, согласно статье 11 которой, государства обязаны уважать нематериальные ценности наследия вне зависимости от их происхождения и функции», – говорится в сообщении.