Հայաստանում նոյեմբերի 12-ի`դրությամբ կորոնավիրուսով վարակի դեպքերը հասել են 328,081-ի՝ նախորդ օրվա համեմատ ավելանալով 1251-ով: Այդ մասին տեղեկացնում է ՀՀ ԱՆ Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնը։
Մահվան 42 դեպք է գրանցվել, 39-ը՝ կորոնավիրուսից, 3-ը՝ երբ պացիենտն ունեցել է կորոնավիրուսային վարակ, սակայն մահը վրա է հասել այլ հիվանդության պատճառով։ Ընդհանուր առմամբ, կորոնավիրուսից մահվան 6976 դեպք կա, այլ պատճառով՝ 1371։
Ապաքինվել է ևս 2192 մարդ։ Առողջացածների ընդհանուր թիվը 292,092 է։ Փաստացի բուժվողների թիվը 27,642 է։

The number of confirmed coronavirus infections in Armenia grew by 1251 to reach 328,081 on Saturday, November 13 morning, according to information provided by the Health Ministry.
Fresh figures also revealed that 2192 more people recovered, 39 patients died from Covid-19, while three others carrying the virus died from other reasons in the past 24 hours.
A total of 10,338 tests have been performed in the past day, the National Center For Disease Control and Prevention said.
So far, 292,092 people have recovered, 6976 have died from the coronavirus in the country, while 1371 others carrying the virus have died from other causes.