Հայաստանում նոյեմբերի 15-ի`դրությամբ կորոնավիրուսով վարակի դեպքերը հասել են 329,341-ի՝ նախորդ օրվա համեմատ ավելանալով 378-ով: Այդ մասին տեղեկացնում է ՀՀ ԱՆ Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնը։
Մահվան 41 դեպք է գրանցվել, 39-ը՝ կորոնավիրուսից, 2-ը՝ երբ պացիենտն ունեցել է կորոնավիրուսային վարակ, սակայն մահը վրա է հասել այլ հիվանդության պատճառով։ Ընդհանուր առմամբ, կորոնավիրուսից մահվան 7055 դեպք կա, այլ պատճառով՝ 1379։
Ապաքինվել է ևս 1962 մարդ։ Առողջացածների ընդհանուր թիվը 295,722 է։ Փաստացի բուժվողների թիվը 25,185 է։

The number of confirmed coronavirus infections in Armenia grew by 378 to reach 329,341 on Sunday, November 15 morning, according to information provided by the Health Ministry.
Fresh figures also revealed that 1962 more people recovered, 39 patients died from Covid-19, while two others carrying the virus died from other reasons in the past 24 hours.
A total of 5966 tests have been performed in the past day, the National Center For Disease Control and Prevention said.
So far, 295,722 people have recovered, 7055 have died from the coronavirus in the country, while 1379 others carrying the virus have died from other causes.