Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն Անվտանգության խորհրդի նիստում հայտարարել է, որ նոյեմբերի 14-ից տարբեր ձևաչափերով մի քանի անգամ հանդիպումներ և քննարկումներ են ունեցել, որոնց թեման էր հայ-ադրբեջանական սահմանի արևելյան տեղամասերից մեկում ադրբեջանական զորքերի կողմից ՀՀ տարածք ներխուժելու փաստը:
ԱԽ նիստին անդամներից մասնակցել են նաև Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը, վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը և Ազգային ժողովի «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանը:
«Այսօր մեր նիստի նպատակը մեր քննարկումներն ամփոփելն է, նաև մեր հանրությանն ամբողջական տեղեկատվություն տալը տեղի ունեցած իրադարձությունների մասին», – նիստի սկզբում հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա ասել է, թե որոշում է կայացրել Արշակ Կարապետյանին ազատել Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարի պաշտոնից և այդ պաշտոնում նշանակել Սուրեն Պապիկյանին։
«Այս որոշումը կայացվել է երեկվանից ծավալվող իրադարձությունների վերլուծության արդյունքում: Ես պարոն Կարապետյանին առավոտյան հրավիրել եմ և շնորհակալություն հայտնել ՀՀ պաշտպանության նախարարի պաշտոնում իր կատարած աշխատանքի համար, ասել եմ, որ գնահատում եմ կատարված աշխատանքը, բայց այս պահին իրադրությունն ինձ հանգեցրել է որոշման, որ պիտի Պաշտպանության նախարարի փոփոխություն տեղի ունենա:
Այսօր մենք նախ կլսենք Գլխավոր շտաբի պետի՝ պարոն Դավթյանի զեկույցը ստեղծված իրադրության և ընդհանուր առմամբ օպերատիվ իրավիճակի մասին, նաև իրավիճակի վերլուծություն կանենք և մի քանի ուղղություններով կփորձենք որոշում կայացնել Հայաստանի Հանրապետության անվտանգության, տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության պաշտպանությանն ուղղված մեր գործողությունների վերաբերյալ», – ասել է Փաշինյանը։
Նոյեմբերի 14-ին՝ ժամը 13։00-ի սահմաններում, ադրբեջանական ԶՈւ ստորաբաժանումները փորձել են դիրքային առաջխաղացում ապահովել հայ-ադրբեջանական սահմանի արևելյան ուղղությամբ։ Սկսվել է ինտենսիվ փոխհրաձգություն։ Հայ դիրքապահները կանխել են հակառակորդի փորձերը՝ դիրքավորվել այդ տարածքում։ Իրադրությունը դեռևս շարունակում է լարված մնալ, նշել են ՊՆ-ից:
Նոյեմբերի 14-ի՝ ժամը 19։00-ի դրությամբ իրադրությունը սահմանի արևելյան ուղղությամբ, որտեղ ադրբեջանական ԶՈւ ստորաբաժանումները փորձել էին դիրքային առաջխաղացում ապահովել, հարաբերականորեն կայունացել է, կրակոցներ չկան։ Նշվել է նաև, որ սոցիալական ցանցերում նոյեմբերի 14-ին տարածվող տեղեկությունները, թե հայ-ադրբեջանական սահմանի արևելյան ուղղությամբ սահմանային հատվածում հայկական տարածք ադրբեջանական ԶՈւ զրահատեխնիկա է մտել, չեն համապատասխանում իրականությանը։

Азербайджанские войска вторглись 14 ноября на территорию Армении на одном из участков границы. Об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян на заседании совбеза 15 ноября.
В заседании Совета безопасности также приняли участие спикер НС Ален Симонян, руководитель аппарата премьер-министра Араик Арутюнян и руководитель фракции «Гражданский договор» НС Айк Конджорян.
«Со вчерашнего дня мы в этом составе в разных форматах провели несколько встреч и обсуждений. Предметом обсуждений стал факт вторжения азербайджанских войск на территорию Армении на одном из восточных участков армяно-азербайджанской границы», – сказал Пашинян.
Он сообщил, что принял решение освободить Аршака Карапетяна от должности министра обороны и назначить на этот пост вице-премьера Сурена Папикяна.
«Это решение было принято в результате анализа произошедших вчера событий. Я сегодня утром пригласил господина Карапетяна и поблагодарил за проделанную им работу на посту министра обороны, сказал, что оцениваю его работу, но из-за сложившейся на данный момент обстановки я принял решение, что должна быть смена министра обороны», – рассказал Пашинян.
Он добавил, что на заседании будет выслушан доклад начальника генштаба Артака Давтяна о сложившейся ситуации и оперативной обстановке в целом, сделан анализ.
«И мы попытаемся принять решение по ряду направлений обеспечения безопасности, территориальной целостности и защиты Армении», – отметил Пашинян.
14 ноября около 13:00 подразделения Вооруженных сил Азербайджана попытались обеспечить позиционное наступление на восточном направлении армяно-азербайджанской границы. Началась интенсивная перестрелка. Армянские пограничники предотвратили попытки противника расположиться в этом районе. В Минобороны РА заявили, что ситуация по-прежнему остается напряженной.