Անվտանգության խորհուրդը հայտարարություն է տարածել, որտեղ ասվում է, թե նոյեմբերի 14-ին՝ ժամը 13:00-ի սահմաններում, հայ-ադրբեջանական սահմանագծի արևելյան տեղամասերից մեկում Ադրբեջանի զինված ուժերի ստորաբաժանումները զրահատեխնիկայի աջակցությամբ ներխուժել են ՀՀ ինքնիշխան տարածք:
Նշվում է նաև, որ ադրբեջանական ԶՈւ գործողությունների հետևանքով Հայաստանի ԶՈւ 4 մարտական դիրք հայտնվել էին շրջափակման մեջ: ՀՀ ինքնիշխան տարածք ներխուժած ադրբեջանական զինտեխնիկան և զորքը բանակցությունների արդյունքում դուրս են եկել ՀՀ տարածքից, ՀՀ ԶՈւ ստորաբաժանումները դուրս են բերվել վերոնշյալ չորս մարտական դիրքից: Այնուամենայնիվ՝ նշված հատվածում շարունակում են ծավալված մնալ դեռևս մայիսին ՀՀ ինքնիշխան տարածք ներխուժած ադրբեջանական զինծառայողներ:
«Լուրերը, թե ՀՀ ԶՈւ վերադաս հրամանատարության կամ քաղաքական իշխանության կողմից դիմադրություն ցույց չտալու հրաման է արձակվել՝ իրականությանը չեն համապատասխանում: ՀՀ Անվտանգության խորհուրդը համապատասխան մարմիններին հանձնարարել է իրականացնել միջադեպի պատշաճ քննություն:
Անվտանգության խորհուրդը Ռուսաստանի Դաշնության, Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության և միջազգային հանրության ուշադրությունն է հրավիրում Ադրբեջանի զինված ուժերի շարունակական ագրեսիվ գործողությունների վրա և ընդգծում, որ այդ գործողություններն ուղղված են ՀՀ ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության և տարածաշրջանային անվտանգության ու կայունության դեմ, ինչպես նաև հակասում են 2020-ի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթներին:
ՀՀ Անվտանգության խորհուրդը արտահայտում է իշխանությունների և ժողովրդի վճռականությունը հայրենիքի ինքնիշխանությունը, տարածքային ամբողջականությունը և անկախությունը պաշտպանելու գործում:
Անդրադառնալով Գորիս-Կապան և Կապան-Ճակատեն ավտոճանապարհների՝ Ադրբեջանի վերահսկողության տակ գտնվող հատվածներին, հարկ ենք համարում ընդգծել, որ դրանք դեռևս ԽՍՀՄ տարիների՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմաններին վերաբերվող ուղղակի իրավական նշանակություն ունեցող փաստաթղթերի համաձայն ՀՀ տարածքում չեն գտնվում: Կառավարությունը միջոցներ է ձեռնարկել Սյունիքի մարզում այլընտրանքային ճանապարհների նոր ցանցի ստեղծման ուղղությամբ և այդ աշխատանքներն առաջիկայում ավարտին կհասցվեն: Հարկ ենք համարում ընդգծել, որ Հայաստանի Հանրապետության որևէ բնակավայր կենսապահովման ճանապարհից զրկված չէ»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Նշվում է նաև, որ Անվտանգության խորհուրդը շարունակում է ընդգծել հայ-ադրբեջանական սահմանային իրավիճակի խաղաղ հանգուցալուծման անհրաժեշտությունը, այն է՝ Խորհրդային Հայաստանի և Խորհրդային Ադրբեջանի դե յուրե հաստատված սահմանագծից զորքերի հայելային ետքաշում և միջազգային հովանու ներքո սահմանների դեմարկացիայի և դելիմիտացիայի գործընթացի մեկնարկ:
«Նաև ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահությանը կոչ ենք անում ակտիվացնել ջանքերը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ և համապարփակ կարգավորման ուղղությամբ»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Պաշտպանության նախարարությունը նոյեմբերի 14-ին հայտարարել էր, որ սոցիալական ցանցերում նոյեմբերի 14-ին տարածվող տեղեկությունները, թե հայ-ադրբեջանական սահմանի արևելյան ուղղությամբ սահմանային հատվածում «հայկական տարածք ադրբեջանական ԶՈւ զրահատեխնիկա է մտել, չեն համապատասխանում իրականությանը»։
Այնուհետև հայտնի դարձավ, որ պաշտպանության նախարար Արշակ Կարապետյանն ազատվել է զբաղեցրած պաշտոնից։ Այդ պաշտոնում նրան կփոխարինի փոխվարչապետ Սուրեն Պապիկյանը:

The Security Council of Armenia on Monday, November 15 confirmed that the units of the Azerbaijani Armed Forces with the support of armored vehicles entered the sovereign territory of Armenia and left after negotiations.
"As a result of the actions of the Azerbaijani Armed Forces, four combat positions of the Armenian Army were under siege. As a result of negotiations, the Azeri military equipment and troops that invaded the sovereign territory of the Republic of Armenia left the territory of the Republic of Armenia, while the units of the Armed Forces of the Republic of Armenia were withdrawn from the four combat positions mentioned above," the Security Council said in a statement.
"Nevertheless, Azeri servicemen who invaded the sovereign territory of the Republic of Armenia in May continue to be deployed in said section."
The statement drew the attention of Russia and the Collective Security Treaty Organization – of which both Russia and Armenia are members – on Azerbaijan's continuous aggression, emphasizing that those actions are directed against regional security and stability, the sovereignty and territorial integrity of Armenia, as they contradict the provisions of the November 9, 2020 trilateral statement.
"The Security Council of the Republic of Armenia expresses the determination of the authorities and the nation to protect the sovereignty, territorial integrity and independence of the homeland," the statement added.
The Council also reaffirmed Armenia's commitment to solving all issues with diplomatic means and urged the OSCE Minsk Group co-chairs to activate their engagement in order to achieve a lasting settlement of the Nagorno-Karabakh conflict.
Prime Minister Nikol Pashinyan told a Security Council meeting on Monday that authorities in Armenia have been holding "various meetings and discussions" since November 14 when the Azerbaijani military invaded the country's territory in one of the eastern sections of the border. According to him, the Council was supposed to make decisions in several directions aimed at the protection of the security, territorial integrity and sovereignty of Armenia.