Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը, ֆեյսբուքյան իր էջում անդրադառնալով ադրբեջանցի զինծառայողների ներկայությանը ՀՀ տարածքում, գրել է, որ բոլորիս առաջնահերթ խնդիրն է ադրբեջանցի զինծառայողների հեռացումը հայկական գյուղերի մոտից ու ճանապարհներից՝ մնացած ամեն ինչ երկրորդական է։
«1. Մեր գյուղերի մոտ ու ճանապարհներին ադրբեջանական այն ծառայություններն են, որոնք պատերազմի ընթացքում խոշտանգել, սպանել են մեր զինծառայողներին ու քաղաքացիական անձանց և դրա համար չեն պատժվել:
2. Այս սպառնալիքը չի վերացել. ադրբեջանական իշխանությունները ավելի են խորացրել հայատյացությունն ու թշնամանքի քարոզը:
3. Քաղաքական շահերը չպետք է խանգարեն մեր երկրի ու մեզնից յուրաքանչյուրի անվտանգությանը, մեր ամենակենսական իրավունքներին վերաբերող այս օրհասական հարցերի լուծմանը:
4. Ադրբեջանական զինված ծառայողների ներկայությունն ինքնին մեր գյուղերի մոտ ու ճանապարհներին ՀՀ բնակչության կյանքի, ազատ տեղաշարժի ու մյուս կենսական իրավունքների կոպիտ ու զանգվածային խախտում է, անվտանգության իրական սպառնալիք:
5. Ուստի, բոլորիս առաջնահերթ խնդիրն է (ամեն մեկս մեր մասով) ադրբեջանական զինված ու մյուս բոլոր ծառայողների հեռացումը մեր գյուղերի մոտից ու ճանապարհներից, իսկ դրա հիմքերը մենք ունենք: Սա առավել ևս վերաբերում է մեր երկիր ադրբեջանական ներխուժումներին. նրանք նաև պետք է պատժվեն իրենց հանցավոր արարքների համար:

Armenian ombudsman Arman Tatoyan has weighed in on Azerbaijan's recent incursion into Armenia, maintaining that the removal of Azerbaijani servicemen from Armenian villages and roads is a priority, while everything else is of secondary importance.
"Deployed near our villages and on our roads are those Azerbaijani services that tortured and killed our servicemen and civilians during the war and remained punished," Tatoyan said Monday, November 15.
"This threat has not disappeared. The Azerbaijani authorities have deepened their hatred of Armenians and propaganda of hostility."
Tatoyan said political interests should not undermine the security of the country and its citizens, as the resolution of those crucial issues concerns the people's most vital rights.
The Human Rights Defender's message came amid growing tensions on the Armenian-Azerbaijani border. The Security Council of Armenia confirmed on Monday that the units of the Azerbaijani Armed Forces with the support of armored vehicles entered the sovereign territory of Armenia and left after negotiations.