Ռուսաստանի և Ֆրանսիայի նախագահներ Վլադիմիր Պուտինն ու Էմանուել Մակրոնը քննարկել են իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման շուրջ, գրում է Kremlin.ru-ն։
Պուտինը նշել է, որ Ռուսաստանը հետագայում ևս քայլեր կձեռնարկի, որոնք կնպաստեն իրավիճակի կայունացմանը և ռուսական միջնորդությամբ ձեռք բերված եռակողմ պայմանավորվածությունների հետևողական իրականացմանը:
ՌԴ և Ֆրանսիայի նախագահները քննարկել են նաև երկկողմ և միջազգային օրակարգի այլ հարցեր։
Նոյեմբերի 8-ին՝ ժամը 15։00-ի սահմաններում, Շուշիի մոտակա խաչմերուկում ադրբեջանական կողմից կրակոցներ են արձակվել տվյալ վայրում ջրատար խողովակների վրա աշխատանքներ կատարող քաղաքացիական անձանց վրա: Ստեփանակերտի հիվանդանոց է տեղափոխվել չորս քաղանձ, որոնցից մեկը մահացել է: Ավելի վաղ ադրբեջանցի դիպուկահարի կրակոցից սպանվել էր գյուղաշխատանքներ կատարող տրակտորիստը։
Նոյեմբերի 13-ին՝ վաղ առավոտյան, Ստեփանակերտ-Բերձոր միջպետական ճանապարհին, Շուշի քաղաքի անցակետի մոտ, արցախցի Նորայր Միրզոյանը պայթուցիկ սարք է նետել անցակետի հատվածում՝ ադրբեջանցի զինծառայողների սադրիչ գործողություններին ի պատասխան, որից հետո Ստեփանակերտ-Շուշի-Բերձոր միջպետական ճանապարհը երկկողմանի փակվել է։

15 ноября президент РФ Владимир Путин и лидер Франции Эмманюэль Макрон провели продолжительную беседу по телефону, в ходе которой обсудили также ситуацию в Нагорном Карабахе. Об этом сообщает пресс-служба Кремля.
«Рассмотрено положение дел в нагорно-карабахском урегулировании. Россия, как отметил Владимир Путин, будет и далее предпринимать шаги, способствующие стабилизации обстановки и последовательной реализации достигнутых при российском посредничестве трехсторонних договоренностей», – говорится в сообщении.
8 ноября в районе Шуши с азербайджанской стороны был осуществлен обстрел группы рабочих Нагорного Карабаха из четырех человек, в результате которого три человека получили ранения, а один был убит.