Հայաստանում նոյեմբերի 16-ի դրությամբ կորոնավիրուսով վարակի դեպքերը հասել են 329,913-ի՝ նախորդ օրվա համեմատ ավելանալով 572-ով: Այդ մասին տեղեկացնում է ՀՀ ԱՆ Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնը։
Մահվան 58 դեպք է գրանցվել, 52-ը՝ կորոնավիրուսից, 6-ը՝ երբ պացիենտն ունեցել է կորոնավիրուսային վարակ, սակայն մահը վրա է հասել այլ հիվանդության պատճառով։ Ընդհանուր առմամբ, կորոնավիրուսից մահվան 7107 դեպք կա, այլ պատճառով՝ 1385։
Ապաքինվել է ևս 1617 մարդ։ Առողջացածների ընդհանուր թիվը 297,339 է։ Փաստացի բուժվողների թիվը 24,082 է։

The number of confirmed coronavirus infections in Armenia grew by 572 to reach 329,913 on Tuesday, November 16 morning, according to information provided by the Health Ministry.
Fresh figures also revealed that 1617 more people recovered, 52 patients died from Covid-19, while six others carrying the virus died from other reasons in the past 24 hours.
A total of 7699 tests have been performed in the past day, the National Center For Disease Control and Prevention said.
So far, 297,339 people have recovered, 7107 have died from the coronavirus in the country, while 1385 others carrying the virus have died from other causes.