«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր, ԱԺ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Էդուարդ Աղաջանյանը, լիագումար նիստում անդրադառնալով ՀՀ տարածք Ադրբեջանի հերթական ապօրինի ներխուժմանը, հայտարարել է, որ մայիսյան ներթափանցումից հետո Ադրբեջանն օկուպացրել է ՀՀ տարածքի մոտ 41 քառակուսի կմ հատված՝ մոտ 11 տեղամասում։
«Հայկական կողմն ունեցել է դիրքային կորուստներ։ Այդ հատվածում Ադրբեջանն ամրապնդել է այս տարվա մայիսին տեղի ունեցած՝ ՀՀ տարածք ապօրինի ներթափանցման արդյունքում ունեցած ներկայությունը»,-ասել է նա, գրում է «Առավոտը»։
Աղաջանյանը շեշտել է, որ ՀՀ-Ադրբեջան սահմանին հրադադարի ռեժիմի խախտումները կրում են ամենօրյա բնույթ, ինչն ուղիղ սպառնալիք է ստեղծում ՀԱՊԿ անդամ հանդիսացող ՀՀ-ի համար․
«Դեռևս մայիսից հետո ՀՀ-ն հանդես է եկել հայ-ադրբեջանական սահմանին տիրող իրավիճակի մոնիթորինգի նպատակով ՀԱԿՊ առաքելություն գործուղելու նախաձեռնությամբ, որը, ցավոք, մինչև օրս կյանքի չի կոչվել։ ՀՀ կառավարությանը կոչ եմ անում հանդես գալ հայ-ադրբեջանական սահման ՀԱՊԿ դիտորդական առաքելություն ուղարկելու նախաձեռնությամբ», – նշել է նա։

Lawmaker from the ruling Civil Contract party Eduard Aghajanyan has revealed that the Azerbaijani military has occupied about 41 square kilometers of the territory of Armenia since violating the country's border in May.
"The Armenian side has lost positions, while Azerbaijan has boosted its presence since unlawfully invading Armenia in May," Aghajanyan said, Aysor.am reports.
The lawmaker stressed that ceasefire violations on the Armenian-Azerbaijani border happen every day, which poses a direct threat to Armenia – a CSTO member state.
"Armenia proposed sending a CSTO mission to monitor the situation on the Armenian-Azerbaijani border back in May, which, unfortunately, has not been implemented yet," he said.
"I call on the Armenian government to initiate sending a CSTO observation mission to the Armenian-Azerbaijani border."