Նոյեմբերի 16-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ՌԴ ՊՆ ղեկավար Սերգեյ Շոյգուի հետ:
Հեռախոսազրույցի ընթացքում ՀՀ պաշտպանության նախարարը ներկայացրել է հայ-ադրբեջանական սահմանագծի արևելյան հատվածում նոյեմբերի 16-ին ադրբեջանական ԶՈւ սադրանքից հետո ստեղծված իրավիճակը: Պապիկյանն ընդգծել է, որ ադրբեջանական զինված ուժերի ստորաբաժանումների ներխուժումը ՀՀ ինքնիշխան տարածք 2020-ի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթների կոպիտ խախտում է և վտանգի տակ է դնում ամբողջ բանակցային գործընթացը:
ՌԴ պաշտպանության նախարարը պատրաստակամություն է հայտնել առավելագույն ջանք գործադրել ռազմական գործողությունները դադարեցնելու, ռազմագերիներին վերադարձնելու և իրավիճակը հանգուցալուծելու գործում:
Նոյեմբերի 16-ին ադրբեջանական ԶՈւ ստորաբաժանումները հարձակվել են ՀՀ արևելյան սահմանագոտում ուղղությամբ տեղակայված հայկական դիրքերի վրա և ներխուժել ՀՀ ինքնիշխան տարածք։ Հակառակորդը կիրառում է հրետանային միջոցներ, զրահատեխնիկա և տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներ։ Հայկական կողմը դիմել է համարժեք գործողությունների։
Հստակ հայտնի է հայկական կողմից 4 վիրավորի մասին։ ՀՀ ԶՈւ 12 զինծառայող՝ 7 պայմանագրային և 5 ժամկետային գերեվարվել է:

16 Ноябрь 2021 - 15:55 AMT
Министры обороны Армении и РФ Сурен папикян и Сергей Шойгу провели телефонный разговор, сообщает пресс-служба оборонного ведомства.
Папикян представил ситуацию на восточном участке армяно-азербайджанской границы после провокации вооруженных сил Азербайджана 16 ноября. Он подчеркнул, что вторжение подразделений ВС Азербайджана на суверенную территорию Армении является грубым нарушением положений трехстороннего заявления от 9 ноября в 2020 года и ставит под угрозу весь переговорный процесс.
Шойгу выразил готовность приложить максимум усилий для прекращения боевых действий, возвращения военнопленных и решения ситуации.
В ходе боев попали в плен 12 армянских военнослужащих. Армянская сторона также имеет погибших и раненых, данные уточняются. Есть потери и у азербайджанцев – МО РА сообщает об уничтожении или выведении из строя около 10 единиц бронетехники.
Армения устами секретаря Совбеза обратилась к Москве с призывом защитить суверенную территорию страны. Григорян заявлял, что обращение получет продолжение и в письменной форме.