Հայաստանում նոյեմբերի 16-ի դրությամբ կորոնավիրուսով վարակի դեպքերը հասել են 330,895-ի՝ նախորդ օրվա համեմատ ավելանալով 982-ով: Այդ մասին տեղեկացնում է ՀՀ ԱՆ Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնը։
Մահվան 55 դեպք է գրանցվել, 46-ը՝ կորոնավիրուսից, 9-ը՝ երբ պացիենտն ունեցել է կորոնավիրուսային վարակ, սակայն մահը վրա է հասել այլ հիվանդության պատճառով։ Ընդհանուր առմամբ, կորոնավիրուսից մահվան 7153 դեպք կա, այլ պատճառով՝ 1394։
Ապաքինվել է ևս 1153 մարդ։ Առողջացածների ընդհանուր թիվը 298,492 է։ Փաստացի բուժվողների թիվը 23,856 է։

The number of confirmed coronavirus infections in Armenia grew by 982 to reach 330,895 on Wednesday, November 17 morning, according to information provided by the Health Ministry.
Fresh figures also revealed that 1153 more people recovered, 46 patients died from Covid-19, while nine others carrying the virus died from other reasons in the past 24 hours.
A total of 10,870 tests have been performed in the past day, the National Center For Disease Control and Prevention said.
So far, 298,492 people have recovered, 7153 have died from the coronavirus in the country, while 1394 others carrying the virus have died from other causes.