ՌԴ-ում ՀՀ դեսպան Վարդան Տողանյանը հայտարարել է, որ, չնայած իրավիճակի կայունացմանը ՀՀ և Ադրբեջանի սահմանագոտում, չի բացառվում, որ Երևանը կարող է օգնության համար դիմել ՀԱՊԿ-ին, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
«Բարդ է ասել՝ կախված է նրանից, թե ինչպես կզարգանա իրավիճակը. ունենք այն, ինչ ունենք։ Տեսնենք, թե ինչպես կզարգանան իրադարձությունները»,- ասել է նա՝ պատասխանելով հարցին, թե արդյոք ՀՀ-ն մտադիր է դիմել ՀԱՊԿ-ի օգնությանը, թե կայունացումից հետո դրա անհրաժեշտությունն այլևս չկա։
Դեսպանը դրական է պատասխանել հստակեցնող հարցին, թե արդյոք ոչ մի զարգացում չի բացառվում։
«Այո»,- ասել է նա։
«Իրավիճակը կայունացել է այս պահի դրությամբ»,-ասել է Տոնոյանը։
Դեսպանը հավելել է, որ Երևանը շարունակում է շփումները Մոսկվայի հետ Ադրբեջանի հետ սահմանին իրավիճակի մասով, այդ թվում գերիների վերադարձին աջակցելու հարցում։
«Բանակցություններ են ընթանում։ Այդ հարցը դրված է, և մենք խոսում ենք այդ մասին»,-ասել է նա՝ պատասխանելով գերեվարված ՀՀ քաղաքացիների վերադարձին աջակցելու մասին հարցին։

Посол Армении в Москве Вардан Тоганян заявил, что, несмотря на стабилизацию ситуации на границе с Азербайджаном, нельзя исключать, что Ереван может обратиться к ОДКБ за помощью.
«Сложно сказать: зависит от того, как будет развиваться ситуация, мы имеем то, что имеем. Посмотрим, как события будут развиваться», – сказал он, отвечая на вопрос, намерена ли Армения обращаться в ОДКБ за помощью или после стабилизации ситуации необходимость в этом отпала, пишет РИА Новости.
При этом он утвердительно ответил на уточняющий вопрос, что нельзя исключать никакого развития событий. «Да», – сказал посол.