Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանին իրավիճակը շարունակում է լարված մնալ։ Այս մասին ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասը հայտարարել է ԱՊՀ անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների 9-րդ հանդիպման ժամանակ, տեղեկացնում է Sputnik Արմենիա։
«Ինչ վերաբերում է տարածաշրջանային անվտանգությանը և, մասնավորապես, ՀԱՊԿ պատասխանատվության գոտում դրա ապահովմանը, ապա ստիպված եմ արձանագրել, որ ՀԱՊԿ անդամ պետությունների համար ռազմական վտանգի մակարդակը չի նվազում:
Դրա մասին է վկայում նաև դաշինքի երկրների զորախմբերի ընդլայնվող ներկայությունը, ինչպես նաև ռազմական ենթակառուցվածքի զարգացումը և ռազմական գործունեության ակտիվացումը մեր պետությունների արևմտյան սահմանների անմիջական հարևանությամբ»- նշել է Զասը։

17 Ноябрь 2021 - 12:56 AMT
Напряженность на линии соприкосновения между армянской и азербайджанской сторонами сохраняется. Об этом заявил генсек ОДКБ Станислав Зась в своем приветственном слове участникам девятой встречи секретарей совбезов стран СНГ.
«Трехсторонние договоренности, закрепленные в заявлении Армении, Азербайджана и России от 9 ноября 2020 года, позволили прекратить кровопролитие в Нагорном Карабахе. Однако, несмотря на предпринимаемые шаги, на линии соприкосновения армянской и азербайджанской сторон все еще сохраняется напряженность», – заявил глава ОДКБ, пишет Sputnik Армения.
«Что касается региональной безопасности, в частности ее обеспечения в зоне ответственности ОДКБ, то должен констатировать, что уровень военной угрозы для государств-членов ОДКБ не снижается», – добавил Зась.