Եվրախորհրդարանի Հարավային Կովկասի պատվիրակության ղեկավար Մարինա Կալյուրանդը, Հայաստանի հարցով զեկուցող Անդրեյ Կովաչովը և Ադրբեջանի հարցով զեկուցող Ժելյանա Ժիվկոն հանդես են եկել համատեղ հայտարարությամբ` նշելով, որ Ադրբեջանի կողմից, ենթադրյալ սադրանքներին ի պատասխան, ձեռնարկած ռազմական գործողությունը համարվում է 2020թ․ նոյեմբերի 9-ի հրադադարի համաձայնագրի ամենակոպիտ խախտումը մինչ օրս՝ թողնելով դեռևս չհաստատված թվով սպանված, վիրավոր և գերի ընկած զինվորներ։
Հայտարարության հեղինակները դատապարտել են ապօրինի սահմաններ գծելու ցանկացած փորձ, ինչպիսին արձանագրվել է մայիսի 12-ից հետո` ադրբեջանական զորքերի հայկական տարածք ներխուժումից ի վեր, տեղեկացնում է Sputnik Արմենիան։
«Մենք աջակցում և կոչ ենք անում բացել տնտեսական ու տրանսպորտային կապերը, ինչպես նախատեսված է նոյեմբերի 9-ի զինադադարի հայտարարությամբ, ինչը մեծապես շահավետ կլինի ամբողջ տարածաշրջանի համար։ Սա ներառում է կապն Ադրբեջանի արևմտյան շրջանների և Նախիջևանի միջև։ Հաջողության հասնելու համար կողմերը պետք է հետևեն համաձայնագրի տեքստին և խուսափեն չափազանց ծավալուն մեկնաբանությունից»,– ասվում է հայտարարության մեջ։
Այդուհանդերձ, նրանք նաև մտահոգություն են հայտնել հայկական քաղաքների ու գյուղերի հետ կապ ապահովող ճանապարհներին ադրբեջանական կողմի առաջացրած խոչընդոտների վերաբերյալ` հավելելով, որ նման վարքագիծը հակասում է եռակողմ հայտարարության ոգուն և անտեղի խոչընդոտում է տեղի քաղաքացիների կյանքը:
ԵԽ ներկայացուցիչները նաև մտահոգություն են հայտնել գերիների վերադարձի վերաբերյալ` փաստելով, որ բազմաթիվ հայ գերիներ դեռ պետք է ազատ արձակվեն։
«Մենք վերահաստատում ենք մեր դիմումը Ադրբեջանի իշխանություններին այս հարցով»,– նշել են նրանք` միաժամանակ հայկական կողմին էլ կոչ անելով փոխանակել ականապատ տարածքների քարտեզները, որպեսզի խաղաղ բնակիչները վերադառնան նախկին հակամարտությունների շրջաններ։

The military operation launched by Azerbaijan against Armenia amounts to the worst violation to-date of last year’s November 9 ceasefire agreement, a statement from the PACE reads.
The Chair of the Delegation for relations with the South Caucasus, MEP Marina Kaljurand, the European Parliament's Standing Rapporteur on Armenia, MEP Andrey Kovatchev, and the European Parliament's Standing Rapporteur on Azerbaijan, MEP Željana Zovko published the statement on Wednesday, November 17.
“We are seriously concerned by [the] heavy fighting, which followed the recent increase in tension on the border between Armenia and Azerbaijan," the statement said, noting the the as yet unconfirmed number of killed, wounded and captured soldiers.
"We urge the rapid de-escalation of the situation and welcome the engagement of the European Council President and the reported Russian-mediated ceasefire. We reiterate that any possible disagreements about the border must be addressed through negotiations in a border delimitation and demarcation process, not through the use of force and unilateral actions. We condemn any attempts at “borderisation”, as observed since the incursion of Azerbaijani troops into Armenian territory on 12 May."
The MEPs said they support and call for the opening of economic and transport connections as foreseen in the 9 November ceasefire agreement, which would be highly beneficial for the entire region.
"This includes the connection between the western regions of Azerbaijan and the Nakhijevan Autonomous Republic. To succeed, the parties should follow the text of the agreement and avoid a too extensive interpretation," the MEPs said.
"Moreover, we are concerned by reports of hindered traffic on roads that connect Armenian towns and villages through Azerbaijani territory and believe that such behaviour contradicts the spirit of this agreement and unduly hampers the lives of local citizens.
"We also regret that despite numerous calls from the international community, including the European Parliament resolution of 20 May 2021, many Armenian detainees held in connection with the conflict have yet to be released, and we renew our appeal to the Azerbaijani authorities on this issue. We also reiterate our call to exchange all up-to-date maps of minefields to permit civilians to return to former conflict regions."