ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, Ազգային ժողովում խոսելով գերիների մասին, ասել է, թե ժամանակն է, որ գերեվարման յուրաքանչյուր դեպք պատշաճ հետաքննվի։
Նա նշել է՝ զինվորական կանոնագրքում հստակ սահմանվում է, թե որ դեպքում է, որ գերի ընկնելը չի համարվում հանցագործություն՝ երբ մարդը վիրավոր է, անգիտակից։
«Նման դեպքերում, իհարկե, ոչ մի պրետենզիա չի կարող լինել»,- ասել է Փաշինյանը։
Վարչապետը հավելել է, որ Զինված ուժերում ծառայության անցնող յուրաքանչյուր անձ ունի պարտականություններ։
«Ի՞նչ է նշանակում գերի ընկնել։ Գուցե այստեղ սխալ ենք վարվել էմոցիոնալ ֆոնի վրա։ Յուրաքանչյուր դեպքում պետք է քննենք՝ այդ դեպքի հետ գործ ունենք, թե ոչ»,- ասել է նա։
Պատասխանելով «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանի հարցին, թե եղել է արդյոք չկրակելու հրաման՝ Փաշինյանն ասել է, որ «հնարավոր չէ չկրակելու հրաման տրվի՝ դա կլինի պետական դավաճանություն»։

Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan believes it's time to properly investigate each case of captivity to determine those that could constitute a crime.
Pashinyan told lawmakers on Wednesday, November 17 that military regulations clearly define which cases don't amount to a crime such as when the soldier is injured or unconscious․
"In such cases, there can be no complaints, of course," Pashinyan said, adding that every person serving in the Armed Forces has responsibilities.
The Prime Minister also denied accusations that the army have been ordered to refrain from opening fire.