Եվրոպական ժողովրդական կուսակցությունը (ԵԺԿ) խորապես մտահոգված է վերջին ռազմական գործողություններով հայ-ադրբեջանական սահմանին և կարևորում է հայ-ադրբեջանական սահմանին ռազմական բախումների միջազգային հետաքննության անհրաժեշտությունը՝ այդ թվում ագրեսորի դեմ համապատասխան պատժամիջոցների կիրառումը։ Այդ մասին ասվում է ԵԺԿ հայտարարության մեջ։
«Մենք խստորեն դատապարտում ենք Հայաստանի և Ադրբեջանի միջազգայնորեն ճանաչված սահմանի խախտումները։ Միանշանակ մերժում ենք ուժի կամ ուժի սպառնալիքի կիրառումը որպես տարածաշրջանում քաղաքական նպատակներին հասնելու միջոց։
Ընդգծում ենք միջազգային կանխարգելման մեխանիզմների և ռազմական բախումների միջազգային հետաքննության կենսական անհրաժեշտությունը՝ ներառյալ ագրեսորների դեմ զգալի համապատասխան պատժամիջոցները։
Հարատև խաղաղությունը տարածաշրջանում հնարավոր է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության համապարփակ և բանակցային կարգավորման միջոցով՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից առաջարկված Հիմնարար սկզբունքների հիման վրա»,-ասվում է հայտարարության մեջ։

The European People's Party is greatly concerned by recent military hostilities at the Armenian-Azerbaijani border, according to a statement published on Wednesday, November 17.
"We strongly condemn the violations of the internationally recognized border between Armenia and Azerbaijan. We unequivocally reject the use of force or threat of force as a means to achieve political goals in the region," the EPP said.
"We underline the vital need for international prevention mechanisms and for an international investigation of military clashes, including meaningful relevant sanctions against aggressors."
The EPP said long-lasting peace in the region is possible through comprehensive and negotiated resolution of the Nagorno-Karabakh conflict, grounded on the Basic Principles proposed by the OSCE Minsk Group co-chairs.