Ռուսաստանը 3 առաջարկ է ներկայացրել ՀՀ և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման և սահմանագծման վերաբերյալ, որոնք ընդունելի են հայկական կողմի համար։ Այդ մասին կառավարության նիստում հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա նշել է, որ այդ առաջարկներն արվել են 2021-ի մայիսից ի վեր։
«3 առաջարկն էլ մեզ համար ընդունելի է եղել և շարունակում է ընդունելի մնալ: ՌԴ պաշտպանության նախարարությունը դեմարկացիայի ու դելիմիտացիայի վերաբերյալ հանդես է եկել առաջարկություններով և ես ուզում եմ վերահաստատել, որ այդ առաջարկությունները մեզ համար ընդունելի են», – ասել է նա։
Նա հանձնարարել է պաշտպանության նորանշանակ նախարար Սուրեն Պապիկյանին ճշգրտել մանրամասները ՌԴ իր պաշտոնակից Սերգեյ Շոյգուի հետ և «փորձել իրագործել»։

The proposals of the Russian Defense Ministry on the demarcation of the border with Azerbaijan are acceptable to Armenia, Prime Minister Nikol Pashinyan told a government meeting on Thursday, November 18.
Pashinyan told lawmakers on Wednesday that three proposals have been made by the Russian side on the delimitation and demarcation between Armenia and Azerbaijan. All of them, he said, were and remain acceptable for Armenia.
"Yesterday, after my statement, the Russian Defense Ministry came up with proposals on the preparatory stage of demarcation and delimitation. And I want to confirm that these proposals are acceptable to us," Pashinyan said Thursday.
Pashinyan instructed Defense Minister Suren Papikyan to clarify the details with his Russian counterpart in order to try to implement these proposals.