Հայաստանում նոյեմբերի 18-ի դրությամբ կորոնավիրուսով վարակի դեպքերը հասել են 331,914-ի՝ նախորդ օրվա համեմատ ավելանալով 1019-ով: Այդ մասին տեղեկացնում է ՀՀ ԱՆ Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնը։
Մահվան 33 դեպք է գրանցվել, 30-ը՝ կորոնավիրուսից, 3-ը՝ երբ պացիենտն ունեցել է կորոնավիրուսային վարակ, սակայն մահը վրա է հասել այլ հիվանդության պատճառով։ Ընդհանուր առմամբ, կորոնավիրուսից մահվան 7183 դեպք կա, այլ պատճառով՝ 1397։
Ապաքինվել է ևս 1461 մարդ։ Առողջացածների ընդհանուր թիվը 299,953 է։ Փաստացի բուժվողների թիվը 23,381 է։

The number of confirmed coronavirus infections in Armenia grew by 1019 to reach 331,914 on Thursday, November 18 morning, according to information provided by the Health Ministry.
Fresh figures also revealed that 1461 more people recovered, 30 patients died from Covid-19, while five others carrying the virus died from other reasons in the past 24 hours.
A total of 10,074 tests have been performed in the past day, the National Center For Disease Control and Prevention said.
So far, 299,953 people have recovered, 7183 have died from the coronavirus in the country, while 1397 others carrying the virus have died from other causes.