ԱՄՆ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Բոբ Մենենդեսը, անդրադառնալով ադրբեջանական հարձակմանը ՀՀ արևելյան սահմանագոտու ուղղությամբ, ԱՄՆ կոնգրեսին կոչ է արել կրճատել ռազմական օգնությունն Ադրբեջանին։
«Ադրբեջանի կողմից ՀՀ արևելյան սահմանագոտու ուղղությամբ հարձակման հետևանքով հայ զինծառայողների թվում զոհերի և գերեվարվելու մասին հաղորդումները խորը մտահոգություն են առաջացնում։ Ադրբեջանին տրամադրվող ռազմական օգնությունը օգնում է հրեշավոր գործողություններ իրականացնել էթնիկ հայերի դեմ։ Ժամանակն է ընդունել NDAA-ի իմ առաջարկած փոփոխությունը, որով այդ օգնությունը կկրճատվի»,-ասվում է գրառման մեջ։
ԱՄՆ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Բոբ Մենենդեսն ավելի վաղ նաև բանաձևեր էր ներկայացրել Ադրբեջանին սպառազինությունների վաճառքը դադարեցնելու վերաբերյալ։

18 Ноябрь 2021 - 11:17 AMT
Председатель Комитета Сената США по внешним отношениям Роберт Менендес, коснувшись нападения ВС Азербайджана на восточную часть Армении, призвал сократить военную помощь США Азербайджану.
«Сообщения о гибели и пленении армянских военнослужащих в результате нападения Азербайджана на восточную границу Армении вызывают глубочайшую тревогу. Военная помощь, оказываемая США Азербайджану делает возможными чудовищные преступления против этнических армян. Пришло время принять предложенное мною изменение о прекращении этой помощи», – заявил Менендес.
Ранее сенатор Роберт Менендес внес в Конгресс США две резолюции, призывающие прекратить продажу оружия Турции и Азербайджану.