ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը և ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասը նոյեմբերի 18-ին տեղի ունեցած հեռախոսազրույցում քննարկել են ՀՀ արևելյան սահմանագոտում ստեղծված իրավիճակի կայունացման նպատակով անհրաժեշտության դեպքում ՀԱՊԿ-ում գործող մեխանիզմների ու գործիքակազմի շրջանակում հնարավոր քայլերի` սահմանված կարգով դիտարկումը:
Միրզոյանն ընդգծել է, որ Ադրբեջանը հերթական ագրեսիան է ձեռնարկել Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ։ Նա հավելել է, որ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության ստորագրումից ի վեր Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունն իր սադրիչ գործողություններով խաթարում է տարածաշրջանում անվտանգությունն ու կայունությունը և իրավիճակի դեէսկալացիային ուղղված Հայաստանի ջանքերը:

Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan had a phone conversation with CSTO Secretary General Stanislav Zas on Thursday, November 18 and stressed that Azerbaijan has launched a fresh aggression against the sovereign territory of Armenia.
Mirzoyan said that since the signing of the trilateral statement on November 9, 2020, the Azerbaijani authorities with their provocative actions have been undermining the security and stability and Armenia's efforts aimed at de-escalating the situation in the region.
The two also considered possible steps within the CSTO mechanisms and instruments for stabilizing the situation in the eastern border section of Armenia.