Հայաստանում նոյեմբերի 18-ի դրությամբ կորոնավիրուսով վարակի դեպքերը հասել են 332,713 -ի՝ նախորդ օրվա համեմատ ավելանալով 799-ով: Այդ մասին տեղեկացնում է ՀՀ ԱՆ Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնը։
Մահվան 34 դեպք է գրանցվել, 29-ը՝ կորոնավիրուսից, 5-ը՝ երբ պացիենտն ունեցել է կորոնավիրուսային վարակ, սակայն մահը վրա է հասել այլ հիվանդության պատճառով։ Ընդհանուր առմամբ, կորոնավիրուսից մահվան 7212 դեպք կա, այլ պատճառով՝ 1402։
Ապաքինվել է ևս 1903 մարդ։ Առողջացածների ընդհանուր թիվը 301,856 է։ Փաստացի բուժվողների թիվը 22,243 է։

The number of confirmed coronavirus infections in Armenia grew by 799 to reach 332,713 on Friday, November 19 morning, according to information provided by the Health Ministry.
Fresh figures also revealed that 1903 more people recovered, 29 patients died from Covid-19, while five others carrying the virus died from other reasons in the past 24 hours.
A total of 8148 tests have been performed in the past day, the National Center For Disease Control and Prevention said.
So far, 301,856 people have recovered, 7212 have died from the coronavirus in the country, while 1402 others carrying the virus have died from other causes.