Ստեփանակերտի ջրամատակարարման համակարգին լրացուցիչ քանակի սնուցման նպատակով Պատարա գետի վրա ջրընդունիչ հանգույցի և 22 կմ ջրագծի կառուցման աշխատանքները սկսված են: Այս մասին այտնել են Արցախի նախագահի աշխատակազմից` կցելով Արցախի ջրային կոմիտեի պատասխանը, տեղեկացնում է CivilNet-ը։
Նախատեսվում է, որ դրանք կավարտվեն 2022-ի հուլիսին։
Պատարայի ջրամբարի նախագծանախահաշվարկային փաստաթղթերը Արցախի ջրային կոմիտեն արդեն պատվիրել է, նախատեսված է, որ ջրամբարի շինարարական աշխատանքները կավարտեն 2025-ի գարնանը։
Ամռանը երաշտի պատճառով Ստեփանակերտի մի շարք թաղամասեր ջրազրկվել էին։ Այդ իսկ պատճառով արդիական է դարձել Պատարա գետից դեպի մայրաքաղաքի ջրամատակարարման համակարգ տանող խողովակաշարի կառուցումը։
Արցախցի գյուղատնտես Արման Մարտիրոսյանը CivilNet-ի հետ զրույցում ասել է, որ 5 մլն խմ տարողությամբ Պատարայի ջրամբարի կառուցումը մեծ խթան կլինի այգեգործության, բանջարաբուծության, ինչպես նաև հացահատիկի մշակման համաև․ «Ինչքան էլ փորձենք գյուղատնտեսությամբ զբաղվել, մեծ ջանքեր գործադրել, առանց ջուր չկա կյանք, չկա գյուղատնտեսություն»։
2020-ի նոյեմբերի 9-ի Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի եռակողմ համաձայնության արդյունքում Արցախը կորցրել է ջրային պաշարների զգալի մասը։

The construction of a 22 km pipeline taking water from the Patara River in Nagorno-Karabakh (Artsakh) to the capital of Stepanakert is underway, the President's office has revealed, according to CivilNet.
The project is set to be completed in July 2022. Also, a reservoir will be built on the river by 2025, given that the Artsakh Water Committee has already ordered documents to determine the design and estimated cost.
In the summer, a number of districts of Stepanakert were left without water due to the drought, that's why the construction of the pipeline connecting the Patara River to the water supply system of the capital has become urgent.
Artsakh also lost most of its energy capacity in the war unleashed by Azerbaijan in fall 2020. Now Karabakh is forced to import electricity, whereas prior to the war, the country was an energy exporter.