ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը Եվրախորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի հետ հեռախոսային բանակցությունների արդյունքում համաձայնվել են հանդիպել Բրյուսելում, դեկտեմբերի 15-ին՝ ԵՄ և Արևելյան գործընկերության գագաթնաժողովի շրջանակում։ Այդ մասին ասվում է Եվրախորհրդի հայտարարության մեջ, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին։
«Եվրախորհրդի ղեկավար Շառլ Միշելն առաջարկել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին հանդիպում անցկացնել Բրյուսելում՝ ԵՄ-Արևելյան գործընկերություն գագաթնաժողովի շրջանակում։ Նրանք համաձայնվել են հանդիպել Բրյուսելում՝ քննարկելու համար իրավիճակը տարածաշրջանում և լարվածության հաղթահարման ուղիները»,-ասվում է փաստաթղթում։
Միշելի հետ բանակցությունների արդյունքում ՀՀ-ն և Ադրբեջանը նաև համաձայնություն են տվել ուղիղ կապ հաստատել երկու երկրների պաշտպանության նախարարների մակարդակով՝ միջադեպերը կանխելու նպատակով, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին։
«Հեռախոսային բանակցությունների արդյունքում ՀՀ և Ադրբեջանի ղեկավարները նաև պայմանավորվել են ուղիղ կապ հաստատել ՊՆ ղեկավարների մակարդակով, որը կծառայի որպես միջադեպերի կանխարգելման մեխանիզմ»,-ասվում է հայտարարության մեջ։
Ավելի վաղ խոսվում էր Մոսկվայում ակնկալվող ՀՀ, Ադրբեջանի և ՌԴ մասնակցությամբ եռակողմ հանդիպման մասին, որը, սակայն, չկայացավ։ ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հայտարարեց, որ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի եռակողմ շփման համար հարկավոր է բոլոր կողմերի համաձայնությունն ու պատրաստակամությունը։
Նոյեմբերի 19-ին ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը վստահություն էր հայտնել, որ ՌԴ, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների հանդիպումը կկայանա, ինչի համար հարկավոր է բոլոր կողմերի համաձայնությունը։

Премьер-министр Армении Никол Пашинян и президент Азербайджана Ильхам Алиев после телефонных переговоров с главой Евросовета Шарлем Мишелем согласились провести встречу в Брюсселе 15 декабря в рамках саммита ЕС и Восточного партнерства. Об этом говорится в заявлении Евросоюза.
«Глава Евросовета Шарль Мишель предложил провести встречу президента Азербайджана Ильхама Алиева и премьер-министра Армении Никола Пашиняна в Брюсселе на полях саммита ЕС-Восточное партнерство. Лидеры согласились провести встречу в Брюсселе для обсуждения региональной ситуации и путей преодоления напряженности», – указывается в документе, пишет РИА Новости.
По итогам телефонных переговоров с Мишелем стороны договорились о прямой линии связи на уровне министров обороны для предотвращения инцидентов.
«В ходе телефонных переговоров лидеры Армении и Азербайджана также договорились установить прямую линию связи на уровне министров обороны, которая будет служить механизмом для предотвращения инцидентов», – указывается в документе.
Ранее глава МИД РФ Сергей Лавров выразил уверенность, что встреча лидеров Армении, РФ и Азербайджана состоится, но для этого нужно согласие всех сторон.