ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը նոյեմբերի 21-ի հեռախոսազրույցում քննարկել են տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակը, տեղեկացնում է Kremlin.ru-ն:
Նշվում է, որ շարունակվել է տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակի և դրա կայունացմանն ուղղված միջոցառումների քննարկումը՝ 2020թ. նոյեմբերի 9-ի և 2021-ի 11-ի եռակողմ համաձայնությունների կատարման համատեքստում։
Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել Ռուսաստանի ակտիվ միջնորդական ջանքերի համար:
Կողմերը պայմանավորվել են հետագա շփումների մասին։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ դեկտեմբերի 15-ին Բրյուսելում կայանալու է Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հանդիպումը։
Մինչ այդ ՀՀ, ՌԴ և Ադրբեջանի ղեկավարների մասնակցությամբ եռակողմ հանդիպում էր սպասվում, որն, ըստ Կրեմլի, հեռավար էր անցնելու, սակայն այն չկայացավ։ ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի եռակողմ շփման համար հարկավոր է բոլոր կողմերի համաձայնությունն ու պատրաստակամությունը։
ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը վստահություն էր հայտնել, որ ՌԴ, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների հանդիպումը կկայանա, ինչի համար հարկավոր է բոլոր կողմերի համաձայնությունը։

Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and Russian President Vladimir Putin spoke over the phone on Sunday, November 21, the Kremlin said in a statement.
"The discussion of the situation in the region and measures taken to stabilize it went on in the context of the implementation of the trilateral agreements on Nagorno-Karabakh of November 9, 2020 and January 11, 2021," the statement said.
"Nikol Pashinyan expressed gratitude for the active mediation efforts of Russia. further contacts were agreed upon."
Pashinyan and Putin spoke over the phone on November 16 too, the day Azerbaijan launched a fresh offensive in the province of Syunik. The Armenian side has confirmed deaths and injuries, while 13 soldiers have been captured by Azerbaijan. Two combat positions too have gone under the control of Azeri forces, 24 Armenian troops have gone missing.