ԱԺ պաշտպանության հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը, անդրադառնալով Գեղարքունիքի մարզում նոյեմբերի 22-ի լարվածությանը, ասել է, որ նման լարվածությունները միշտ ուղեկցելու են մինչև խնդիրների վերջնական լուծումը, որն իրականություն կդառնա այն ժամանակ, երբ մտնենք սահմանագծման ու սահմանազատման փուլ։
«Դրա համար երկրում պետք է ստեղծել ներդաշնակ, կայուն իրավիճակ։ Ինքներդ տեսաք, որ կան ուժեր, որոնք այդ ցանկությունը կամ օրակարգը չունեն»,- նշել է պատգամավորը, գրում է «Փաստինֆոն»։
Նա ասել է նաև, որ Հայաստանի և հակառակորդի պաշտպանության նախարարների միջև օպերատիվ կապը պետք է իրականություն դառնա։
Հարցին, թե ինչ է պարզ Փաշինյան-Պուտին-Ալիև հանդիպումից, քանի որ ԱԳՆ-ն չի հերքում, որ նոյեմբերի վերջին կարող է նման հանդիպում լինել՝ Քոչարյանն ասել է՝ բազմիցս հայտարարել են, որ ՀՀ-ն դրան կողմ է։
«Մենք շահագրգռված ենք, որ դա օր առաջ սկսվի, որ հստակություն լինի՝ զրոյական կետը որտեղ է և այդ կետի շուրջ բանակցություններից հետո պետք է տեղի ունենան այն խնդիրների լուծումները, որոնք կապված են առաջնագծի ինժեներական կառույցների կահավորման հետ»,-նշել է Քոչարյանը։
Անդրադառնալով հարցին, թե որ թվականի քարտեզներով է իրականացվելու սահմանագծումն ու սահմանազատումը, պատգամավորը նկատել է՝ հայ ժողովուրդը ցանկանում է Տիգրան Մեծի ժամանակների, խոսք է գնացել նաև 20-ականների քարտեզի մասին։
«Բանակցությունների ընթացքում պետք է գտնել մեզ համար ցանկալի զրոյական կետը, որից հետո չունենանք կորուստներ, այլ հակառակը՝ ունենանք ձեռքբերումներ։ Դա պետք է սկսել բանակցային գործընթացով, իսկ նման գործընթացի շրջանակներում լինելու են լարվածության այսպիսի օջախներ, որոնք կմարեն այն ժամանակ, երբ Հայաստանի ներսում այդ օջախներին անուղղակի սպասարկող գործընթացներ չեն լինի»,-ասել է Քոչարյանը։
Ինչ վերաբերում է Բրյուսելում դեկտեմբերի 15-ին սպասվող Փաշինյան-Ալիև հանդիպմանը, ապա Քոչարյանը նշել է, որ բոլոր բանակցություններից պետք է ինչ-որ ակնկալիք ունենալ։
«Եթե գնում ենք բանակցությունների, նշանակում է՝ ասելու կամ լսելու բան ունենք։
Բանակցությունները միշտ լավ են, որ լարվածությունները թուլացնեն։ Թե ինչ խնդիր պետք է լուծեն բանակցությունները, կապված է թե բանակցող կողմն իր հետևում ինչ ունի։ Հետև ասածն իշխանության տեսանկյունից ժողովրդի կամքի արտահայտությունն է»,-նշել է պատգամավորը։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ դեկտեմբերի 15-ին Բրյուսելում տեղի կունենա ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հանդիպումը։ Հանդիպումը տեղի կունենա «Արևելյան գործընկերության» գագաթնաժողովի շրջանակում։
Մինչ այդ ՀՀ, ՌԴ և Ադրբեջանի ղեկավարների մասնակցությամբ եռակողմ հանդիպում էր սպասվում, որն, ըստ Կրեմլի, հեռավար էր անցնելու, սակայն այն չկայացավ։ ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի եռակողմ շփման համար հարկավոր է բոլոր կողմերի համաձայնությունն ու պատրաստակամությունը։ ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը վստահություն էր հայտնել, որ ՌԴ, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների հանդիպումը կկայանա, ինչի համար հարկավոր է բոլոր կողմերի համաձայնությունը։

Председатель комиссии Национального собрания Армении по вопросам обороны и безопасности Андраник Кочарян, прокомментировав напряженность в Гегаркуникской области РА 22 ноября, сказал, что такая напряженность всегда будет происходить до окончательного решения проблем, которое станет реальностью, «когда мы выйдем на этап демаркации и демаркации».
«Для этого в стране должна быть создана гармоничная, стабильная обстановка. Вы сами убедились, что есть силы, у которых нет такого желания или повестки дня», – отметил депутат, пишет «ФактИнфо».
По его словам, оперативная связь между министрами обороны Армении и Азербайджана должна стать реальностью.
На вопрос, что известно про встречу Пашинян-Путин-Алиев, поскольку МИД Армении не отрицает, что такая встреча может состояться в конце ноября, Кочарян ответил, что они неоднократно заявляли, что Армения выступает за подобную встречу.
«Мы заинтересованы в том, чтобы была ясность, где находится нулевая точка, и после переговоров по этой точке должны быть решены вопросы, связанные с оснащением инженерных сооружений на линии фронта», – сказал Кочарян.
«В ходе переговоров мы должны найти желаемую для нас нулевую точку, после которой у нас не будет потерь, а наоборот, будут достижения. Это должно начаться с переговорного процесса, и в рамках такого процесса будут такие очаги напряженности, которые будут погашены тогда, когда не будет процессов, косвенно обслуживающих эти очаги внутри Армении», – добавил Кочарян.
Что касается встречи Пашинян-Алиев, ожидаемой в Брюсселе 15 декабря, он отметил, что от всех переговоров следует иметь определенные ожидания.
Подразделения вооруженных сил Азербайджана 22 ноября, в районе 18:10 часов, открыли огонь из огнестрельного оружия различного калибра по армянским позициям на армяно-азербайджанской границе, в частности, в районе села Норабак Гегаркуникской области, в результате чего смертельное ранение получил рядовой срочник Сурен Юрикович Сафарян (2002 г. р.).