Երևանը դիմել է Մոսկվային՝ միջնորդելու հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործում։ Այդ մասին հայտարարել է ՀՀ արտգործնախարարության խոսնակ Վահան Հունանյանը, տեղեկացնում է «Ազատությունը»:
Նրա խոսքով, Հայաստանի մի շարք գործընկերներ, այդ թվում՝ Ռուսաստանը, պատրաստակամություն են հայտնել միջնորդելու հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման հարցում։ Հայկական կողմը Կրեմլին է դիմել։
«Մի շարք միջազգային գործընկերներ, այդ թվում Ռուսաստանը, հայտարարել են, որ պատրաստ են աջակցել հայ-թուրքական կարգավորման գործընթացին։ Եվ մենք Ռուսաստանին հայտնել ենք, որ պատրաստակամ ենք առանց նախապայմանների հայ-թուրքական կարգավորման գործընթաց սկսելու։ Երբ և եթե նման գործընթաց սկսվի, բնականաբար, մենք դրա մասին տեղեկատվություն կտրամադրենք», – ասել է Հունանյանը։
Մինչև այս պահը, ըստ ԱԳՆ խոսնակի, Անկարայի ու Երևանի միջև ուղիղ բանակցություններ չեն եղել։
2021-ի օգոստոսից, Հայաստանի վարչապետն ու Թուրքիայի նախագահը մի քանի անգամ հանդես եկան հայտարարություններով, թե սահմանի մյուս կողմից դրական ուղերձներ են ստանում։ Սեպտեմբերին Թուրքիայի նախագահն անգամ հայտարարեց, թե Հայաստանի վարչապետը Վրաստանի վարչապետի միջոցով իրեն հանդիպելու առաջարկ է արել, բայց հանդիպման համար Երևանը պետք է հստակ քայլեր ձեռնարկի «Զանգեզուրի միջանցքի» ուղղությամբ։
Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը ֆրանսիական Le Figaro պարբերականին տված հարցազրույցում ասել էր, թե Հայաստանի հետ երկխոսություն սկսելու համար Թուրքիան պահանջում է Ադրբեջանը Նախիջևանին կապող միջանցք տրամադրել։ «Դա բացարձակապես չի կարող քննարկման առարկա լինել»,-ասել է նա։

Yerevan has asked for Moscow's mediation in the normalization of Armenian-Turkish relations, Foreign Ministry spokesperson Vahan Hunanyan said on Tuesday, November 23, RFE/RL Armenian Service reports.
Hunanyan said many of Armenia's partners, including Russia, have expressed willingness to act as a mediator in the Armenian-Turkish rapprochement, and the Armenian side has decided to ask the Kremlin for assistance.
“A number of international partners, including Russia, noted that they are ready to assist in the process of normalization of the Armenian-Turkish relations. And we informed Russia that we are ready to start the process of Armenian-Turkish normalization without preconditions. When and if such a process starts, we will naturally provide information about it,” Hunanyan said.
Until now, according to the diplomat, there have been no direct negotiations between Ankara and Yerevan.
Hunanyan also reiterated the Armenian side's stance about a "corridor" connecting Azerbaijan to the Nakhijevan Autonomous Republic. "No such thing can happen," he said.