Հայաստանում նոյեմբերի 25-ի դրությամբ կորոնավիրուսով վարակի դեպքերը հասել են 336,330-ի՝ նախորդ օրվա համեմատ ավելանալով 592-ով: Այդ մասին տեղեկացնում է ՀՀ ԱՆ Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնը։
Մահվան 42 դեպք է գրանցվել, 40-ը՝ կորոնավիրուսից, 2-ը՝ այլ պատճառով, երբ պացիենտն ունեցել է կորոնավիրուսային վարակ, սակայն մահը վրա է հասել այլ հիվանդության պատճառով։ Ընդհանուր առմամբ, կորոնավիրուսից մահվան 7419 դեպք կա, այլ պատճառով՝ 1412։
Ապաքինվել է ևս 1217 մարդ։ Առողջացածների ընդհանուր թիվը 311,078 է։ Փաստացի բուժվողների թիվը 16,421 է։

The number of confirmed coronavirus infections in Armenia grew by 592 to reach 336,330 on Thursday, November 25 morning, according to information provided by the Health Ministry.
Fresh figures also revealed that 1217 more people recovered, 40 patients died from Covid-19, while two others carrying the virus died from other causes in the past 24 hours.
A total of 7666 tests have been performed in the past day, the National Center For Disease Control and Prevention said.
So far, 311,078 people have recovered, 7419 have died from the coronavirus in the country, while 1412 others carrying the virus have died from other causes.