Հայաստանում նոյեմբերի 27-ի դրությամբ կորոնավիրուսով վարակի դեպքերը հասել են 337,552-ի՝ նախորդ օրվա համեմատ ավելանալով 517-ով: Այդ մասին տեղեկացնում է ՀՀ ԱՆ Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնը։
Մահվան 33 դեպք է գրանցվել, 26-ը՝ կորոնավիրուսից, 7-ը՝ այլ պատճառով, երբ պացիենտն ունեցել է կորոնավիրուսային վարակ, սակայն մահը վրա է հասել այլ հիվանդության պատճառով։ Ընդհանուր առմամբ, կորոնավիրուսից մահվան 7485 դեպք կա, այլ պատճառով՝ 1438։
Ապաքինվել է ևս 1403 մարդ։ Առողջացածների ընդհանուր թիվը 314,020 է։ Փաստացի բուժվողների թիվը 14,579 է։

The number of confirmed coronavirus infections in Armenia grew by 517 to reach 337,522 on Saturday, November 27 morning, according to information provided by the Health Ministry.
Fresh figures also revealed that 1403 more people recovered, 26 patients died from Covid-19, while seven others carrying the virus died from other causes in the past 24 hours.
A total of 6631 tests have been performed in the past day, the National Center For Disease Control and Prevention said.
So far, 314,020 people have recovered, 7485 have died from the coronavirus in the country, while 1438 others carrying the virus have died from other causes.