Հայաստանում նոյեմբերի 29-իդրությամբ կորոնավիրուսով վարակի դեպքերը հասել են 338,120-ի՝ նախորդ օրվա համեմատ ավելանալով 189-ով: Այդ մասին տեղեկացնում է ՀՀ ԱՆ Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնը։
Մահվան 22 դեպք է գրանցվել, 21-ը՝ կորոնավիրուսից, 1-ը՝ այլ պատճառով, երբ պացիենտն ունեցել է կորոնավիրուսային վարակ, սակայն մահը վրա է հասել այլ հիվանդության պատճառով։ Ընդհանուր առմամբ, կորոնավիրուսից մահվան 7535 դեպք կա, այլ պատճառով՝ 1440։
Ապաքինվել է ևս 1072 մարդ։ Առողջացածների ընդհանուր թիվը 316,198 է։ Փաստացի բուժվողների թիվը 12,947 է։

The number of confirmed coronavirus infections in Armenia grew by 189 to reach 338,120 on Monday, November 29 morning, according to information provided by the Health Ministry.
Fresh figures also revealed that 1072 more people recovered, 21 patients died from Covid-19, while one person carrying the virus died from other causes in the past 24 hours.
A total of 4172 tests have been performed in the past day, the National Center For Disease Control and Prevention said.
So far, 316,198 people have recovered, 7535 have died from the coronavirus in the country, while 1440 others carrying the virus have died from other causes.