Հունվարի 1-ից հանրային սննդի վայրերում, մշակութային միջոցառումներին քաղաքացիների մուտքը կարող է լինել միայն ՊՇՌ թեստի արդյունքով բացասական կամ պատվաստված լինելու հանգամանքը հավաստիացնելու դեպքում։ Այդ մասին լրագրողների հետ հանդիպմանն ասել է ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը, տեղեկացնում է Aysor.am-ը։
«Այո, այդ սահմանափակող միջոցառումները գուցե որոշակի անհարմարություններ առաջացնում են, բայց նժարի վրա դնելով հանրային առողջապահական հարցերը, կարծում ենք, որ անհրաժեշտ է նման միջոցների գնալ։ Պետք է համալիր միջոցառումներ կիրառել՝ նվազեցնելու թե վարակման, թե հիվանդացության ռիսկերն ու բեռը հանրապետությունում», – ասել է նախարարը։
Նա նաև նշել է, որ նախագծի համաձայն, ովքեր ունեն պատվաստման հակացուցում, հանրային վայրեր մուտք գործելիս պետք է կորոնավիրուսի բացասական թեստ ներկայացնեն։
Հայաստանում նոյեմբերի 29-ի դրությամբ կորոնավիրուսով վարակի դեպքերը հասել են 338,120-ի: Մահվան 22 դեպք է գրանցվել, 21-ը՝ կորոնավիրուսից, 1-ը՝ այլ պատճառով, երբ պացիենտն ունեցել է կորոնավիրուսային վարակ, սակայն մահը վրա է հասել այլ հիվանդության պատճառով։ Ընդհանուր առմամբ, կորոնավիրուսից մահվան 7535 դեպք կա, այլ պատճառով՝ 1440։

Armenia will tighten the screws on unvaccinated and untested people by denying them access to indoor dining and cultural venues in an effort to contain the spread of the coronavirus, Health Minister Anahit Avanesyan said on Monday, November 29.
Avanesyan told a press conference that beginning from January 1, 2022, people will have to present proof of vaccination or a negative PCR test result in order to access said places, Aysor.am reports.
"Yes, those restricting measures might cause some inconvenience but given public health issues we believe it's necessary to take such steps," the Minister of Health said..
According to her, people who can't get jabbed for health reasons will not be affected by the new restrictions, for them a negative test will suffice.
Avanesyan also said Armenia is planning to restrict travel from South Africa, Botswana, Lesotho, Namibia, Zimbabwe, Mozambique, Madagascar and Tanzania, where omicron – the new coronavirus variant – is most wide-spread.