Հայաստանում մինչ օրս կորոնավիրուսով վարակված 23 քաղաքացի է մահացել, որոնք պատվաստված են եղել։ Այդ մասին հայտարարել է առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը՝ հավելելով, որ նրանց միջին տարիքը 75-ից բարձր է եղել, ունեցել են քրոնիկ հիվանդություններ։
Նա տեղեկացրել է նաև, որ կորոնավիրուսի հետևանքով հոսպիտալացված 2009 քաղաքացուց 102-ն են պատվաստված, այսինքն` 3.5 տոկոսը։ Իսկ առաջին դեղաչափով այս պահին պատվաստված է ՀՀ քաղաքացիների 39 տոկոսը, տեղեկացնում է Sputnik Արմենիան։
«Այս պահին կորոնավիրուսի` 13,562 ակտիվ դեպքերի շրջանում ունենք 1092 պատվաստված քաղաքացի, այսինքն` 8.1 տոկոսն է պատվաստված։ Բացի այդ, ծանր վիճակում գտնվողներից 9-ն են ամբողջապես պատվաստվել»,- ասել է Ավանեսյանը։
Նախարարը հավելել է, որ 1,217,391 պատվաստվածից 79-ի մոտ առողջական որոշակի խնդիրներ են եղել` մեծամասնության դեպքում կորոնավիրուսով են վարակվել։ Մնացած փոքրաթիվ դեպքերում ալերգիկ ռեակցիաներ են ընթացել։
Նրա խոսքով` մտահոգությունները, թե նոր շտամներն ինչպես են ազդելու պատվաստումների արդյունավետության վրա, մնում են։
Նախարարը հայտարարել է նաև, որ հունվարի 1-ից հանրային սննդի վայրերում, մշակութային միջոցառումներին քաղաքացիների մուտքը կարող է լինել միայն ՊՇՌ թեստի արդյունքով բացասական կամ պատվաստված լինելու հանգամանքը հավաստիացնելու դեպքում։

29 Ноябрь 2021 - 12:21 AMT
В Армении от Covid-19 скончались 23 вакцинированных больных, у которых были хронические заболевания. Об этом на пресс-конференции 29 ноября заявила министр здравоохранения Армении Анаит Аванесян.
«От Covid-19 скончались 23 вакцинированных больных, у которых были хронические заболевания. Их средний возраст превышал 75 лет. У всех были диагностированы хронические заболевания, такие как диабет, злокачественные новообразования различных органов, ишемическая болезнь сердца, гипертония», – отметила министр, пишет Sputnik Армения.
Она сообщила, что из 2009 граждан, госпитализированных с коронавирусом, были вакцинированы 102 человека, то есть 3.5%. На данный момент 39% граждан РА получили первую дозу вакцины.
«В настоящее время из 13 562 активных больных коронавирусом у нас 1092 вакцинированных гражданина, то есть 8.1% вакцинированы. Кроме того, 9 из находящихся в критическом состоянии полностью вакцинированы», – сказала Аванесян.
«Опыт применения около 1.2 млн вакцин показывает, что они безопасны и эффективны. Лишь 79 привитых граждан имели жалобы и проблемы со здоровьем. В небольшом количестве случаев сообщалось о некоторых аллергических реакциях и ряде других симптоматических жалоб», – отметила министр.
Она добавила, что уровень смертности среди непривитых граждан нельзя сравнить со смертностью среди вакцинированных граждан.
По состоянию на 28 ноября в Армении проведена 1 217 391 вакцинация, первый компонент получили 781 011 человек, второй – 436 380. Таким образом, полностью привито против коронавируса около 15% населения страны.