Ավստրալիայի Ներկայացուցիչների պալատը միաձայն կողմ է քվեարկել Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևին՝ կոչ անելով երկրի կառավարությանը ճանաչել «Օսմանյան կայսրության կողմից 1915-1923 թվականների ընթացքում հայերի, հույների և մյուս քրիստոնյա փոքրամասնությունների դեմ իրականացված ցեղասպանությունը»: Այդ մասին հայտնել է Ավստրալիայի Հայ դատի հանձնախումբը։
«Ներկայացուցիչների պալատն ասաց իր խոսքը։ Ավստրալիայի ամենամեծ և ներկայացուցչական օրենսդիր մարմինը միաձայն կոչ է արել կառավարությանը ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը, ինչպես նաև ասորիների և հույների ցեղասպանությունը։ Այս միակամ դիրքորոշումը բացառում է Թուրքիայի միջամտությունը Ավստրալիայի արտաքին քաղաքականությանը և հորդորում է վարչապետին և նրա կառավարությանը սատարել Ներկայացուցիչների պալատին և ցեղասպանությունը Ցեղասպանություն անվանել»,-ասել է Ավստրալիայի Հայ դատի հանձնախմբի գործադիր տնօրեն Հայկ Կայսերյանը։
Բանաձևը ներկայացրել էր պատգամավոր Թրենթ Ցիմերմանը։ Բանաձևով կոչ է արվում, ճանաչելով Հայերի, հույների և ասորիների ցեղասպանությունը, միանալ Ցեղասպանություն հանցագործության կանխարգելման և այն պատժելու մասին 1948 թվականի Կոնվենցիային։

29 ноября в Палате представителей Австралии впервые обсудили резолюцию, призывающую правительство признать Геноцид армян, ассирийцев и греков в Османской империи в 1915-1923 годах. Об этом сообщает Армянский национальный комитет Австралии.
Отмечается, что Палата представителей Австралии единогласно проголосовала за резолюцию, призывающую федеральное правительство признать Геноцид армян.
«Палата представителей сказала свое слово. Самый большой и представительный законодательный орган в австралийском парламенте единогласно призвал правительство признать Геноцид армян, ассирийцев и греков. Эта единодушная позиция исключает вмешательство Турции во внешнюю политику Австралии и призывает нашего премьер-министра и его правительство поддержать избранных представителей и назвать геноцид Геноцидом», – сообщил Айк Кайсерян, исполнительный директор Армянского национального комитета Австралии.
Резолюция, представленная депутатом Трентом Зиммерманом, призывает правительство Австралии присоединиться к Конвенции 1948 года о предупреждении преступления Геноцида и наказании за него, признав «Геноцид армян, греков и других христианских меньшинств в Османской империи в 1915 -1923 годах».