Ադրբեջանական զինծառայողների դիտակետը գտնվում է Սյունիքի մարզի Ճակատեն գյուղի բնակիչ Գևորգ Ավագյանի տան վերևում՝ սարի վրա: Նա զրկվել է ընտանիքի եկամուտից և շարունակում է մեծ վնասներ կրել ադրբեջանական հանցավոր արարքների պատճառով, ասվում է ՄԻՊ Արման Թաթոյանի ֆեյսբուքյան էջում։
«Ճակատեն մեր այցի ընթացքում տեղեկացանք, որ 5-6 տարի առաջ 3 ընտանիքով իրենց տներում ջրամատակարարում ունենալու համար մեծ չարչարանքով 2 կմ երկարությամբ խողովակաշար են անցկացրել գյուղի մոտակա բարձունքում գտնվող ջրի ակունքից՝ ծախսելով ավելի քան 2 միլիոն դրամ, սակայն ադրբեջանական զինված ծառայողների իրավական որևէ հիմք չունեցող տեղակայումներից հետո վերջիններս կտրել են այս ընտանիքների ջուրը։ Հիմա մարդիկ ստիպված են ջրի պաշարը հոգալ գյուղի այլ աղբյուրների ջրով, բայց դա մեծ խնդիր է, քանի որ ջրի պաշարներն չեն բավականացնում բնակիչներին։
Դրանից բացի, Գևորգ Ավագյանն իր մեքենայով տաքսի ծառայություն է մատուցում Կապանում: Այս աշխատանքը նրա ընտանիքի եկամտի աղբյուրն է:
Կապան-Ճակատեն ճանապարհին ադրբեջանական բացարձակ անհիմն, այսպես կոչված, սահմանային ու մաքսային վերահսկողության պատճառով չի կարողանում մեկնել իր ամենօրյա աշխատանքին: Շրջանցող նոր ճանապարհով հնարավոր չէ նույն աշխատանքը կատարել։ Մարդը պարզապես զրկվել է իր և ընտանիքի ապրուստը հոգալու հնարավորությունից»,-ասվում է գրառման մեջ։
ՄԻՊ-ը նշել է, որ այս նույն ընտանիքը զրկվել է նաև իր արոտավայրերն օգտագործելու հնարավորությունից, քանի որ ադրբեջանցիները ներկա են այդ տարածքներում։
Նշվում է նաև, որ փաստերն ակնհայտ են՝ ադրբեջանական զինված կամ այլ ծառայողների տեղակայումները, հետագա ամրացումները Հայաստանի գյուղերի անմիջական հարևանությամբ և համայնքների միջև ճանապարհներին բացարձակ զուրկ են իրավական հիմնավորումից:
«Նրանց արարքները հանցավոր բնույթի են, քանի որ միայն խորացնում են մարդկանց իրավունքների խախտումները, խաթարում են նրանց բնականոն կյանքը և կատարվում են դիտավորությամբ: Այդ կերպ Հայաստանի բնակչությանը (հատկապես սահմանային բնակավայրերում) էլ ավելի մեծ հումանիտար խնդիրների առաջ են կանգնեցնում»,-ասվում է հայտարարության մեջ:

30 Ноябрь 2021 - 09:34 AMT
Защитник прав человека Армении Арман Татоян на своей странице в Facebook опубликовал фотографию одного из жителей армянского села Чакатен Сюникской области, отметив, что несколько семей этого села лишились водоснабжения из-за азербайджанцев.
«Этот дом принадлежит жителю Чакатена Геворгу Авагяну, а наверху – на горе – наблюдательный пункт азербайджанских военнослужащих. Авагян лишен доходов и продолжает нести большие убытки из-за азербайджанских преступных деяний.
В частности, в ходе нашего визита в село Чакатен Сюникской области 29 ноября мы узнали, что 5-6 лет назад три семьи для водоснабжения у себя в домах большими усилиями совместно провели 2-километровый водопровод с ближнего источника на горе, потратив более 2 миллионов драмов, однако после необоснованного размещения вооруженных азербайджанцев последние перекрыли водоснабжение этих семей. Теперь люди вынуждены набирать воду из других источников села, но это проблематично, поскольку запасы воды не хватают жителям», – отметил омбудсмен.
Он добавил, что Геворг Авагян на своем автомобиле предоставляет услуги такси в Капане. Это – источник дохода его семьи.
«Из-за абсолютно необоснованного пограничного и таможенного контроля азербайджанцев на дороге Капан-Чакатен он не может выполнять свою ежедневную работу. По новой объездной дороге ту же работу выполнять невозможно, поскольку преодоление этой дороги очень сложно в связи с часами работы – абсолютно неудобно, что превратило эту работу в неприбыльную. Человек просто лишился возможности зарабатывать на кусок хлеба для своей семьи.
Эта семья также лишилась возможности использовать свои пастбища, поскольку азербайджанские вооруженные силы присутствуют на данных территориях», – сообщил Татоян.
По его словам, факты доказывают, что размещение азербайджанских вооруженных или других служащих, дальнейшие укрепления по непосредственному соседству с селами и на дорогах между селами Армении абсолютно лишены правового основания.
«Их деяния носят преступный характер, поскольку только углубляют нарушение прав людей, нарушают их спокойную жизнь, и делается это преднамеренно. Таким образом, население Армении (особенно в приграничной зоне) встает перед еще большими гуманитарными проблемами», – подчеркнул Татоян.