Նոյեմբերի 22-26-ը Եռակողմ համագործակցության ծրագրի շրջանակում կայացել են Հայաստան-Հունաստան-Կիպրոս Հատուկ նշանակության ուժերի Close Quarter Battle 2021 համատեղ զորավարժություններ: Այդ մասին տեղեկացնում է Հունաստանում ՀՀ դեսպանությունը։
Դրանց նպատակն էր՝ բարձրացնել հատուկ նշանակության միավորված ուժերի մարտունակությունը և փոխգործակցությունը՝ մարտական պայմաններում։ Մասնավորապես, եզրափակիչ փուլի սցենարը ներառել է արագ արձագանքման մարտական հրաձգություն, շարժվող թիրախների ոչնչացում, գիշերային հրաձգություն, բնակելի վայրերում մարտեր, բնակելի վայրերում մահացածների և վիրավորների տեղափոխում:
Նշվում է, որ նմանատիպ զորավարժությունների իրականացումն արտացոլում է երեք երկրի Զինված ուժերի գերազանց համագործակցությունը։

The special forces of Armenia, Greece and Cyprus completed the joint Close Quarter Battle 2021 military exercises on November 22-26, Yerevan's Embassy in Athens reveals, citing a report from the Cypriot Ministry of Defense.
The joint drills sought to increase combat capability and interoperability of the combined special forces in combat conditions. In particular, the exercises involved rapid reaction combat shots, destruction of moving targets, night shooting, urban warfare, as well as handling of the dead and wounded in residential areas
"The implementation of such exercises, in combination with the implementation of the Tripartite [Defense] Cooperation Program between Greece, Cyprus and Armenia, reflect the excellent cooperation between the Armed Forces of the three countries," the Defense Ministry of Cyprus said.