ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը և Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մևլութ Չավուշօղլուն ՆԱՏO-ի երկրների ԱԳ նախարարների խորհրդակցության շրջանակում քննարկել են իրավիճակը Հայաստանում և Ադրբեջանում։ Այդ մասին ասվում է ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի հայտարարության մեջ։
ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրների արտգործնախարարների խորհրդակցությունն անցկացվել է դեկտեմբերի 1-ին Լատվիայի մայրաքաղաք Ռիգայում։
Կողմերը քննարկել են նաև իրավիճակը ռուս-ուկրաինական սահմանին, կայունությունը Սևծովյան տարածաշրջանում և իրավիճակն Աֆղանստանում։
Ադրբեջանցի զինվորականները մայիսի 12-ից Հայաստանի Սյունիքի մարզի Սև լճի տարածքում և Գեղարքունիքի մարզի Կութ, Նորաբակ ու Վերին Շորժա գյուղերի սահմանային տարածքներում ներխուժել են ՀՀ ինքնիշխան տարածք ու փորձում են ամրապնդվել այնտեղ։

U.S. Secretary of State Antony J. Blinken and Turkish Foreign Minister Cavusoglu have discussed the situation in Armenia and Azerbaijan, according to a statement from the Department of State.
The two met on Wednesday, December 1 on the sidelines of NATO foreign ministers' meeting in Latvia's capital Riga.
Azerbaijani forces violated Armenia’s border in several sections in the provinces of Syunik and Gegharkunik on May 12 and 13 and are still refusing to withdraw their troops from the area. On November 12, the Azerbaijani side launched a fresh offensive in the province of Syunik, during which Armenian soldiers were killed and taken captive.