Եվրոպական հանձնաժողովն աջակցություն կտրամադրի Հայաստանին՝ ավիացիոն անվտանգությունը բարելավելու նպատակով։ Այդ մասին ասվում է Հայաստանում Եվրամիության պատվիրակության հայտարարության մեջ։
«Հաշվի առնելով Հայաստանի և Եվրամիության միջև ընդլայնված հարաբերություններն ավիացիայի ոլոտում, որի վկայությունն է Ընդհանուր ավիացիոն գոտու մասին համաձայնագրի ստորագրումը (CAAA), Եվրոպական հանձնաժողովն աջակցություն կտրամադրի Հայաստանին՝ ի հայտ եկած թերությունները շտկելու և ավիացիոն անվտանգությունը բարելավելու համար»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Նշվում է, որ վերջերս ԵՄ կողմից ստորագրվել է «ԵՄ աջակցությունը Հայաստանում Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեի կողմից թռիչքային անվտանգության վերահսկողության ուժեղացմանը թռիչքային գործունեության և թռիչքային պիտանիության պահպանման ոլորտներում» նոր պայմանագիրը։

2 Декабрь 2021 - 12:59 AMT
Принимая во внимание расширение отношений между Арменией и ЕС в области авиации, Еврокомиссия окажет Армении содействие в исправлении выявленных недостатков и повышении авиационной безопасности. Об этом сообщает представительство Евросоюза в Армении.
«Принимая во внимание расширение отношений между Арменией и ЕС в области авиации, о чем свидетельствует подписание Соглашения об общем авиационном пространстве (CAAA), Европейская комиссия поможет Армении исправлять любые недостатки и повысить уровень авиационной безопасности», – говорится в сообщении.
Европейский Союз и Армения подписали Соглашение об общем авиационном пространстве Армения-ЕС, в основе которого общие высокие стандарты авиационной безопасности и безопасности управления воздушным движением. Подписание соглашения предполагает создание новых возможностей для пассажиров Армении, ЕС, авиакомпаний и аэропортов, а также создание новых возможностей в области воздушного транспорта, новых прямых воздушных сообщений и экономической выгоды для обеих сторон.