Հաագայում Քիմիական զենքի արգելման կոնվենցիային անդամակցող պետությունների 26-րդ համաժողովում տարածվել է Հայաստանի ազգային հայտարարությունը, որում հայկական կողմն անդրադարձել է 2020թ․ Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ սանձազերծված ագրեսիայի ընթացքում քիմիական տարրեր պարունակող զենքի կիրառմանը։
Ափսոսանք է հայտնվել, որ Տեխնիկական քարտուղարությունը ՔԶԱԿ փաստահավաք առաքելություն չի գործուղել Արցախ՝ քիմիական նյութ պարունակող զենքի կիրառման փաստը քննելու նպատակով, տեղեկացնում է ԱԳՆ-ն։
Համաժողովի ընթացքում քննարկվել են Քիմիական զենքի արգելման կոնվենցիայի իրականացման ընթացքը, առկա մարտահրավերները և առաջիկա քայլերը։
Հայկական պատվիրակության ղեկավար, ԱԳՆ միջազգային անվտանգության վարչության պետ Գեորգի Քոչարյանը որպես Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունում (ՀԱՊԿ) նախագահող երկրի ներկայացուցիչ, համաժողովի ընթացքում ՀԱՊԿ անդամ երկրների անունից հանդես է եկել համատեղ հայտարարությամբ, որն անդրադառնում է զինված հակամարտությունների ընթացքում քիմիական զենքի կիրառման անընդունելիությանը, կազմակերպության տեխնիկական ուղղվածության պահպանման և վերջինիս չքաղաքականացման կարևորությանը։ ՀԱՊԿ անդամ երկրներն ընդգծել են զինված հակամարտությունների ընթացքում քիմիական զենքի ենթադրյալ օգտագործման վերաբերյալ Կոնվենցիային անդամակցող երկրների հայտերին արագ արձագանքելու հարցում տեխնիկական քարտուղարության օբյեկտիվության և անաչառության պահպանման կարևորությունը։
Նոյեմբերի 29-ից դեկտեմբերի 2-ը տեղի ունեցած Քիմիական զենքի արգելման կոնվենցիային անդամակցող պետությունների 26-րդ համաժողովում կազմակերպության գլխավոր տնօրենի պաշտոնում վերանշանակվել է Ֆերնանդո Արիասը։
2020թ․ նոյեմբերի ՀՀ և Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանները հրապարակել են համատեղ զեկույց ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից Արցախում հրկիզող, քիմիական տարրեր պարունակող (հնարավոր է՝ սպիտակ ֆոսֆոր) զանգվածային ոչնչացման զինատեսակ կիրառելու վերաբերյալ։
Համատեղ ուսումնասիրությունները հաստատել են, որ հրկիզող զինատեսակն օգտագործվել է Արցախի քաղաքացիական օբյեկտների և անտառների դեմ՝ առաջացնելով երկարաժամկետ ծանր հետևանքներ խաղաղ բնակչության և շրջակա միջավայրի համար:

A statement from Armenia about Azerbaijan's use of weapons containing chemical elements during the aggression against Artsakh (Nagorno-Karabakh) in fall 2020 has been disseminated at the 26th Session of the Conference of the States Parties to the Chemical Weapons Convention.
The Armenian delegation expressed regret that the Technical Secretariat of the Organization for the Prohibition of Chemical Weapons did not send a fact-finding mission of the OPCW to investigate the use of the weapons containing chemical elements.
The Armenian delegation participating in the Convention from 29 November to 2 December in The Hague was led by Georgi Kocharyan, Head of the International Security Department of the Ministry of Foreign Affairs.
During the conference, the implementation of the Convention on the Prohibition of Chemical Weapons, the current challenges and the next steps were discussed. Fernando Arias was re-appointed as the Director-General of the Organization for the Prohibition of Chemical Weapons.
The head of the Armenian delegation, as the representative of the country which holds the chairmanship of the Collective Security Treaty Organization (CSTO), delivered the joint statement of the CSTO member states during the conference. The statement referred to the inadmissibility of the use of chemical weapons during armed conflicts, the need to maintain the technical direction of the organization and its non-politicization. The CSTO member states have emphasized the importance of maintaining the objectivity and impartiality of the Technical Secretariat in promptly responding to requests from the States Parties to the Convention on the alleged use of chemical weapons in armed conflicts.