Հաագայում Քիմիական զենքի արգելման կոնվենցիային անդամակցող պետությունների 26-րդ համաժողովում տարածվել է Հայաստանի ազգային հայտարարությունը, որում հայկական կողմն անդրադարձել է 2020թ․ Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ սանձազերծված ագրեսիայի ընթացքում քիմիական տարրեր պարունակող զենքի կիրառմանը։
Ափսոսանք է հայտնվել, որ Տեխնիկական քարտուղարությունը ՔԶԱԿ փաստահավաք առաքելություն չի գործուղել Արցախ՝ քիմիական նյութ պարունակող զենքի կիրառման փաստը քննելու նպատակով, տեղեկացնում է ԱԳՆ-ն։
Համաժողովի ընթացքում քննարկվել են Քիմիական զենքի արգելման կոնվենցիայի իրականացման ընթացքը, առկա մարտահրավերները և առաջիկա քայլերը։
Հայկական պատվիրակության ղեկավար, ԱԳՆ միջազգային անվտանգության վարչության պետ Գեորգի Քոչարյանը որպես Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունում (ՀԱՊԿ) նախագահող երկրի ներկայացուցիչ, համաժողովի ընթացքում ՀԱՊԿ անդամ երկրների անունից հանդես է եկել համատեղ հայտարարությամբ, որն անդրադառնում է զինված հակամարտությունների ընթացքում քիմիական զենքի կիրառման անընդունելիությանը, կազմակերպության տեխնիկական ուղղվածության պահպանման և վերջինիս չքաղաքականացման կարևորությանը։ ՀԱՊԿ անդամ երկրներն ընդգծել են զինված հակամարտությունների ընթացքում քիմիական զենքի ենթադրյալ օգտագործման վերաբերյալ Կոնվենցիային անդամակցող երկրների հայտերին արագ արձագանքելու հարցում տեխնիկական քարտուղարության օբյեկտիվության և անաչառության պահպանման կարևորությունը։
Նոյեմբերի 29-ից դեկտեմբերի 2-ը տեղի ունեցած Քիմիական զենքի արգելման կոնվենցիային անդամակցող պետությունների 26-րդ համաժողովում կազմակերպության գլխավոր տնօրենի պաշտոնում վերանշանակվել է Ֆերնանդո Արիասը։
2020թ․ նոյեմբերի ՀՀ և Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանները հրապարակել են համատեղ զեկույց ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից Արցախում հրկիզող, քիմիական տարրեր պարունակող (հնարավոր է՝ սպիտակ ֆոսֆոր) զանգվածային ոչնչացման զինատեսակ կիրառելու վերաբերյալ։
Համատեղ ուսումնասիրությունները հաստատել են, որ հրկիզող զինատեսակն օգտագործվել է Արցախի քաղաքացիական օբյեկտների և անտառների դեմ՝ առաջացնելով երկարաժամկետ ծանր հետևանքներ խաղաղ բնակչության և շրջակա միջավայրի համար:

3 Декабрь 2021 - 11:41 AMT
В Гааге с 29 ноября по 2 декабря состоялась 26-я сессия конференции государств-участников Конвенции о запрещении химического оружия (КЗХО). Армянскую делегацию возглавил департамента международной безопасности МИД Георгий Кочарян.
В ходе конференции были обсуждены вопросы реализации Конвенции о запрещении химического оружия, существующие проблемы и предстоящие шаги. Генеральным директором Организации по запрещению химического оружия был переназначен Фернандо Ариас.
На конференции было распространено национальное заявление Армении, в котором армянская сторона обратилась к применению содержащего химические элементы оружия в ходе развязанной Азербайджаном в 2020 году агрессии против Нагорного Карабаха, выразив сожаление по поводу того, что Технический секретариат не направил миссию КЗХО по установлению фактов для расследования факта применения против Арцаха оружия, содержащего химические элементы.
Глава армянской делегации, как представитель председательствующей в Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) страны, в ходе конференции представил совместное заявление стран-членов ОДКБ, в котором подчеркивается недопустимость применения химического оружия во время вооруженных конфликтов, необходимость сохранения технической направленности КЗХО и в этой связи отмечают опасность политизации ее повестки дня. Государства-члены ОДКБ подчеркивают необходимость сохранения объективности и непредвзятости Технического секретариата в вопросах оперативного реагирования на поступающие от государств- участников Конвенции заявления о предполагаемом применении химического оружия в ходе вооруженных конфликтов.
Во время войны в Нагорном Карабахе осенью 2020 года Вооруженные силы Азербайджана обстреливали леса Карабаха фосфорными боеприпасами, чтобы поджечь их. Речь идет о зажигательных боеприпасах, снаряженных белым фосфором или зажигательными веществами на основе белого фосфора в смеси с другими веществами.