ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը և ՀՀ-ում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Լին Թրեյսին դեկտեմբերի 2-ին տեղի ունեցած հանդիպման ժամանակ քննարկել են սահմանային իրավիճակին և անվտանգային խնդիրներին առնչվող հարցեր:
Պապիկյանը ներկայացրել է սահմանագոտում ներկայիս իրավիճակը և խնդիրների կարգավորման հայկական կողմի մոտեցումները:
Դեսպանն իր հերթին նշել է, որ ամերիկյան կողմն աջակցում է լարվածության թուլացմանը և խնդիրների խաղաղ կարգավորմանը, ընդգծել ԱՄՆ դերակատարումը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակում և կարևորել այդ ձևաչափով ընթացող գործընթացների շարունակականությունը:
Զրուցակիցները քննարկել են նաև պաշտպանական բնագավաոռւմ հայ-ամերիկյան փոխգործակցությանն առնչվող մի շարք հարցեր:

The United States supports the easing of tensions along the Armenian-Azerbaijani border, ambassador Lynne M. Tracy said at a meeting with Defense Minister Suren Papikyan on Thursday, December 2.
According to a press release from the Armenian side, Tracy also said the U.S. is in favor of a peaceful settlement of issues, stressed the role of her country within the OSCE Minsk Group.
Issues related to the border situation and security matters were on the table were discussed during the meeting. The Minister of Defence presented the current situation in the border zone, the approaches of the Armenian side to the settlement of the problems.
In her turn, the ambassador noted that the American side supports the easing of tensions, The interlocutors also discussed a number of issues related to the Armenian-American cooperation in the defense sphere.