Դեկտեմբերի 3-ին ժամը 13։00-ի սահմաններում Ադրբեջանի զինվորականները մուտք են գործել ԱՀ Մարտունու շրջանի Ճարտար քաղաքի վարչական տարածքի հարևանությամբ տեղակայված չեզոք գոտի և բռնություն գործադրել նույն քաղաքի բնակիչ, ԱՀ քաղաքացի, անասնապահությամբ զբաղվող, 1956թ. ծնված Սեյրան Սարգսյանի նկատմամբ, որից հետո նրան տեղափոխել են ադրբեջանական հենակետ, որտեղ Սարգսյանին դիտավորությամբ ապօրինաբար կյանքից զրկել են։
Արցախյան կողմում տեղադրված տեսախցիկներն արձանագրել են դեպքի հանգամանքներն ու ադրբեջանցիների հանցավոր գործողությունները։
ԱՀ իրավապահ մարմինների կողմից դեպքի կապակցությամբ ձեռնարկվում են քրեադատավարական միջոցառումներ։
Ավելի վաղ ԱՀ ԱԱԾ-ն հայտնել էր, որ դեկտեմբերի 3-ին, ժամը 13։00-ի սահմաններում ԱՀ ազգային անվտանգության ծառայությանը հաղորդվել էր Մարտունու շրջանի Ճարտար քաղաքի 1956թ. ծնված բնակիչ Ս.Ս.-ի անհետ կորչելու մասին: Ահազանգի հիման վրա ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ ԱՀ հիշյալ քաղաքացին մոլորվելու հետևանքով հայտնվել է Ադրբեջանի Հանրապետության զինված ուժերի վերահսկողության տակ գտնվող տարածքում և վերջիններիս կողմից վերցվել արգելանքի: Դեպքի մասին անմիջապես հաղորդվել էր ռուս խաղաղապահներին:

Azerbaijani troops on Friday, December 3 broke into the neutral zone near the town of Chartar, Nagorno-Karabakh, "used violence" against an Armenian civilian and murdered him after dragging him to their positions. The civilian was identified by the National Security of Artsakh (Karabakh) as Seyran Sargsyan (b. 1956) who used to be engaged in cattle breeding
Cameras installed on the Armenian side have recorded the the incident and the criminal actions of the Azerbaijanis, the NSS added.
The NSS earlier reported the 65-year-old's disappearance and said the authorities are taking measures to return the civilian home.
The Russian peacekeeping contingent deployed in the region since the end of hostilities in fall 2020 had been notified about the incident too.
The Azerbaijani military regularly violates the Russia-brokered ceasefire achieved on November 9, 2020. On November 8, a group of four workers from Nagorno-Karabakh were target by the Azerbaijani side, as a result of which three people were injured and one was killed. On October 9, another civilian from Karabakh was killed by an Azerbaijani sniper while working in his orchard near the town of Martakert.