ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ հեռախոսազրույցում վերջինիս խնդրանքով տեղեկացրել է նրան նոյեմբերի 26-ին Սոչիում տեղի ունեցած ՌԴ, ՀՀ և Ադրբեջանի ղեկավարների եռակողմ հանդիպման արդյունքների մասին։
«Կարևոր է, որ բանակցությունների ընթացքում հաստատվեց Բաքվի և Երևանի պատրաստակամությունը՝ փոխգործակցելու տարածաշրջանում կայունության ապահովման համատեքստում, ինչպես նաև երկու երկրի միջև սահմանազատման և սահմանագծման մեխանիզմներ ստեղծելու։ Բացի այդ, տրամադրվածություն է դրսևորվել առևտրատնտեսական և տրանսպորտային կապերի վերականգնման գործնական հարցերի լուծման ուղղությամբ»,- ասվում է Կրեմլի հաղորդագրության մեջ։
Էրդողանը, նշելով ՌԴ միջնորդական դերի նշանակությունը, արտահայտվել է ջանքերի հետագա համակարգման օգտին, այդ թվում, հակամարտության գոտում հրադադարի և բոլոր ռազմական գործողությունների դադարեցման վերահսկման ռուս-թուրքական կենտրոնի հնարավորությունների օգտագործմամբ։
Նոյեմբերի 26-ին Սոչիում կայացած ՀՀ, ՌԴ և Ադրբեջանի ղեկավարներ Նիկոլ Փաշինյանի, Վլադիմիր Պուտինի և Իլհամ Ալիևի եռակողմ հանդիպման արդյունքում կողմերը պայմանավորվել են քայլեր ձեռնարկել հայ-ադրբեջանական սահմանին անվտանգության և կայունության մակարդակի բարձրացման ուղղությամբ և աշխատել ՀՀ և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման երկկողմ հանձնաժողովի ստեղծման ուղղությամբ։ Կողմերը նաև կարևորել են տրանսպորտային և տնտեսական կապերի ապաշրջափակման ուղղությամբ կոնկրետ նախագծերի շուտափույթ մեկնարկը։

Russian President Vladimir Putinhas in a phone call told his Turkish counterpart Recep Tayyip Erdogan about the results of a summit he held with Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and Azerbaijani President Ilham Aliyev on November 26.
According to a statement from the Kremlin, during the talks in Sochi, Baku and Yerevan confirmed their readiness to cooperate for ensuring stability in the region, as well as to create mechanisms for delimitation and demarcation of the border between the two states. "In addition, a disposition was shown to resolve practical issues of restoring trade, economic and transport ties," the Kremlin said.
Erdogan, meanwhile, noted the "important" role of the Russia and spoke in favor of further coordination of efforts, including using the capabilities of the Russian-Turkish center located in the territory of Azerbaijan.
Pashinyan and Aliyev are also scheduled to meet on the sidelines of an Eastern Partnership Summit in Brussels on December 15.