Արցախի արտաքին գործերի նախարարությունը անդրադառնալով ադրբեջանցիների կողմից 65-ամյա արցախցու սպանությանը, խստորեն դատապարտել է Ադրբեջանի ահաբեկչական քաղաքականությունը և կոչ արել միջազգային հանրությանը համարժեք գնահատական տալ Ադրբեջանի սանձարձակ գործողություններին։
«Դեկտեմբերի 3-ին Արցախի Հանրապետության Մարտունու շրջանի Ճարտարի բնակիչ 1956 թ. ծնված Սեյրան Սմբատի Սարգսյանը, զբաղվելով անասնապահությամբ, մոլորվելու արդյունքում գերեվարվել է ադրբեջանական ստորաբաժանումների կողմից և սպանվել։
Նման ահաբեկչական, բարբարոսական արարքը Ադրբեջանում պետական մակարդակով վարվող հայատյաց և ցեղասպան քաղաքականության դրսևորում է և իրականացվել է Ադրբեջանի բարձրագույն իշխանության ցուցումների ներքո։ Դրա ապացույցներից է Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության կողմից տարածված կեղծ հաղորդագրությունը, որտեղ արդարացվում է Ադրբեջանի զինված ուժերի ահաբեկչական գործողությունը։
Պաշտոնական Բաքվի նման պահվածքը հանդիսանում է միջազգային իրավունքի և միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպտագույն խախտում, անհարգալից վերաբերմունք՝ ձեռք բերված բոլոր պայմանավորվածությունների նկատմամբ և նպատակ ունի ահաբեկել Արցախի բնակչությանը, ստիպել նրան լքել հայրենիքը»,-ասվում է հայտարարության մեջ։
Նշվում է նաև, որ նման քաղաքականությունը նաև բիրտ հարված է Ռուսաստանի կողմից իրականացվող խաղաղապահ առաքելությանը։
Արցախի արտաքին գործերի նախարարությունը հորդորում է Արցախի բնակչությանը չտրվել սադրանքների և ևս մեկ անգամ հայտարարում, որ «Արցախը եղել է, կա և կմնա հայկական. ոչինչ չի կարող խարխլել մեր կամքն ու հայրենիքում ապրելու հաստատակամությունը»։
Դեկտեմբերի 3-ին ժամը 13։00-ի սահմաններում Ադրբեջանի զինվորականները մուտք են գործել ԱՀ Մարտունու շրջանի Ճարտար քաղաքի վարչական տարածքի հարևանությամբ տեղակայված չեզոք գոտի և բռնություն գործադրել նույն քաղաքի բնակիչ, ԱՀ քաղաքացի, անասնապահությամբ զբաղվող, 1956թ. ծնված Սեյրան Սարգսյանի նկատմամբ, որից հետո նրան տեղափոխել են ադրբեջանական հենակետ, որտեղ Սարգսյանին դիտավորությամբ ապօրինաբար կյանքից զրկել են։
Արցախյան կողմում տեղադրված տեսախցիկներն արձանագրել են դեպքի հանգամանքներն ու ադրբեջանցիների հանցավոր գործողությունները։

МИД Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) опубликовал заявление в связи с очередной провокацией азербайджанской стороны, призвав международное сообщество дать адекватную оценку разнузданным действиям Баку.
3 декабря житель населенного пункта Чартар Мартунинского района Республики Арцах Сейран Смбатович Саркисян, 1956 года рождения, во время выпаса скота заблудился, был взят в плен азербайджанскими подразделениями и убит.
«Подобный террористический и варварский акт – проявление проводимой в Азербайджане на государственном уровне геноцидальной и армяноненавистнической политики и осуществлен по указанию высших властей Азербайджана. Доказательством тому – распространенное министерством обороны Азербайджана лживое сообщение, в котором оправдывается данное террористическое действие азербайджанской военщины.
Такое поведение официального Баку является грубейшим нарушением международного права, международного гуманитарного права, неуважением к достигнутым договоренностям и имеет целью запугать народ Арцаха и заставить его покинуть родину», – говорится в заявлении МИД НКР.
Отмечается, что подобная политика наносит также вероломный удар по миротворческой миссии России.
Министерство иностранных дел Республики Арцах строжайше осуждает террористическую политику Азербайджана, призывает международное сообщество дать адекватную оценку разнузданным действиям Азербайджана.
«МИД Республики Арцах призывает арцахцев не поддаваться на провокации и в очередной раз заявляет, что Арцах был, есть и останется армянским. Ничто не может подорвать нашу волю и решимость жить на своей родине», – говорится в заявлении.