Դեկտեմբերի 7-ին լրանում է Սպիտակի ավերիչ երկրաշարժի 33-րդ տարելիցը։ 33 տարի անց էլ երկրաշարժի հետքևանքները դեռ ամբողջովին վերացված չեն. Գյումրիում դեռ կան ժամանակավոր տնակներում բնակվող ընտանիքներ, վթարային շինություններ։
Դեռ 2776 տնակ կա, որից 508-ը փակ ու անբնակ է։ Այդ մասին ասել է Գյումրու քաղաքապետ Վարդգես Սամսոնյանը, տեղեկացնում է Sputnik Արմենիան։
Բացի տնակներից, Գյումրիում կա 92 վթարային շինություն, որի խնդիրը համայնքն իր միջոցներով չի կարող լուծել: Այստեղ ևս պետական մոտեցում է անհրաժեշտ:
1988 թվականի դեկտեմբերի 7-ին՝ ժամը 11:41-ին, Հայաստանը մոտ 35-45 վայրկյան ցնցվեց, էպիկենտրոնում երկրաշարժի ուժգնությունը Ռիխտերի սանդղակով 10 բալ էր: Երկրաշարժի հետևանքով ավերածություններ եղան երկրի 21 քաղաքում և 324 գյուղում: Հանրապետության արդյունաբերական ներուժի ավելի քան 40 տոկոսը մեկ գիշերվա ընթացքում ոչնչացվել է։
Պաշտոնական տվյալներով՝ երկրաշարժը 25,000 մարդու կյանք խլեց, 100,000-ը ստացան մարմնական տարբեր աստիճանի վնասվածքներ, 19,000-ը` դարձան հաշմանդամ, մոտ 530,000 քաղաքացի` անօթևան: Աղետի գոտուց 120,000 մարդ տարհանվեց, որոնցից 75,000՝ Հայաստանից դուրս:

33 years after the devastating earthquake in Spirak, many families are still facing inadequate living conditions. According to Gyumri Mayor Vardges Samsonyan, 2776 shipping containers repurposed into small homes for the homeless over 30 years ago still remain in the city. 508 of them are vacant.
Armenia commemorates the 33th anniversary of the earthquake that hit the northwestern regions of the country on December 7, 1988.
33 years ago today, at 11:41 am local time, a 6.9-magnitude earthquake shook northwestern Armenia followed by a 5.8-magnitude aftershock four minutes later. In the epicenter – the village of Nalband – the tremors were reported to measure 10 on the Richter scale.
The earthquake leveled the cities of Spitak and Gyumri, as well as about 60 villages, leaving al least 25,000 people dead, 140,000 disabled and 500,000 homeless.