Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը դեկտեմբերի 6-ին Փարիզում հանդիպում է ունեցել գործընկերոջ՝ ֆրանսիացի Կլեր Հենոնի հետ՝ նշելով Ադրբեջանում ապօրինի պահվող հայկական կողմի գերիների անհապաղ վերադարձի անհրաժեշտությունը, նաև տեղեկացնելով, որ նրանք պահվում են քաղաքական նկատառումներով՝ խախտելով միջազգային իրավունքի կանոնները։
Կողմերը քննարկել ենք այն խոչընդոտները, որոնք խանգարում են երկրներում մարդու իրավունքների պաշտպանությանը։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում տեղեկացրել է Թաթոյանը։
ՄԻՊ-ն առանձին անդրադարձել է նաև ադրբեջանական զինծառայողների կողմից հայ զինվորների և քաղանձանց իրավունքների կոպիտ խախտումներին, այդ թվում՝ խոշտանգումների, վայրագությունների համար պատասխանատվության հարցին։
«Շեշտել եմ, որ ադրբեջանական իշխանությունների հայատյացության քաղաքականություն է տարածում և ակտիվ պահում հայերի դեմ թշնամանքն ամբողջ աշխարհում, լարվածության մեջ է պահում երկու ժողովուրդներին, վտանգում է այլ երկրներում մարդու իրավունքների համակարգն ու պահում մթնոլորտը լարվածության մեջ։ Հենց այդ քաղաքականության արդյունք են այն խոշտանգումներն ու վայրագությունները, որոնք իրականացվել են պատերազմի ընթացքում և դրանից հետո։
Covid-19 համավարակի առաջացրած բացասական հետևանքները մարդկանց վրա, կանանց ու երեխաների իրավունքներին, միջազգային ատյաններում Մարդու իրավունքների հաստատությունների մասնակցությանն առնչվող հարցերը ևս եղել են քննարկումների թեմա»,-ասվում է գրառման մեջ։
Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը մի շարք հանդիպումներ կունենա Ֆրանսիայի պետական մարմիններում, ինչպես նաև քննարկումներ Եվրոպայի խորհրդում: Նա մեկնել է Ֆրանսիայի Հայ դատի հանձնախմբի (CDCA ANC France) հրավերով:

Защитник прав человека Армении Арман Татоян 6 декабря в Париже встретился со своим французским коллегой Клер Хедон. Об этом сообщает пресс-служба омбудсмена РА.
Отмечается, что были обсуждены препоны, которые мешают защите прав человека в их странах. Татоян, в частности, отметил необходимость немедленного возвращения армянских пленных, незаконно удерживаемых в Азербайджане, сообщил, что их возвращение задерживается ради политических целей, в нарушение всех установок международного права.
Особо были затронуты грубые нарушения азербайджанскими военнослужащими прав армянских военных и гражданских жителей, в том числе и вопрос несения ответственности за пытки и совершаемые зверства.
Татоян подчеркнул, что азербайджанские власти ведут политику арменофобии, во всем мире сеют враждебное отношение к армянам, держат в напряжении два народа, ставят под угрозу систему прав человека в этих странах и сохраняют атмосферу напряженности. Именно следствием такой политики являются пытки и зверства, совершенные во время и после войны.
Темой обсуждений были и вопросы негативных последствий пандемии коронавируса, права женщин и детей, участие учреждений по правам человека в международных инстанциях.